Земетресение с магнитуд от 4,1 бала по скалата на Рихтер разлюля Пловдив и региона. То е регистрирано в 14.47 часа, съобщиха от Сеизмологичния център към Националния институт по геофизика, геодезия и география на Българската академия на науките (НИГГГ-БАН).

Епицентърът на труса на 10 километра североизточно от областния град, в района на село Калековец, съобщи доц. Петя Трифонова - заместник-директор на НИГГГ-БАН.

Пловдив е сеизмичен район и това е Маришката сеизмична зона, като в този район често стават земетресения, обясни доц. Трифонова, цитирана от БТА. Тя уточни, че днешното земетресение е умерено силно и по всяка вероятност е усетено от хората, но въпросът е на какво разстояние е станало това.

Според данните на Европейския сеизмологичен център земетресението е било с магнитуд 3,9 по скалата на Рихтер. То е било на дълбочина от 8 километра.

Земетресението се е усетило силно по високите етажи, като в социалните мрежи пловдивчани разказват, че са чули и тътен.

Усетихме земетресението доста силно, беше поклащане веднъж, хоризонтално, коментира пред "Марица" кметът на село Калековец Колю Миланов. Той обясни, че разлюляването било в посока север-юг. Към този момент няма постъпили сигнали за хора, търсещи помощ или сигнали за пострадали, добави Миланов.

В Калековец се надяват да няма силни вторични трусове.

В някои от пловдивските училища пък са извели учениците в двора на учебните заведения, а педагозите коментират, че ще изчакат около 15 минути при евентуален вторичен трус, предаде местният сайт Трафик Нюз.

Към момента няма информация за пострадали и щети.

През юни трус от 4,8 по Рихтер разлюля Пловдивско на 15 км югоизточно от града под тепетата, на 3 км от Асеновград и на 146 км от София.

Шест минути по-късно е последва втори трус на същата дълбочина, но по-слаб - 2,1. Първият трус беше усетен в цяла България, дори в Гърция и Румъния.

Два дни след това имаше и трус със сила 3,5 по скалата на Рихтер, на дълбочина от 8.4 км и с епицентър отново край Асеновград.

Дир.бг