Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд за разпоредбите от Закона за контрол по прилагането на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, с които се налагат „енергийни вноски“ върху вноса на руски природен газ в България, както и върху неговия пренос за Европа през територията на страната ни, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
В искането си до Конституционния съд президентът посочва, че са нарушени редица положения, закрепени в българската Конституция. Оспорените текстове са в несъответствие с принципа на законоустановеност на данъците и таксите, тъй като изначално не е ясна правната природа на нововъведената „вноска“ и дали тя представлява данък, такса или мито, се отбелязва в искането. Посочва се също така, че са нарушени принципите за гарантиране на правото на собственост и на свободната стопанска инициатива. Не на последно място, законът е приет в противоречие с правилата за упражняване на законодателна инициатива и с принципа на правовата държава, се казва в искането.
Отбелязано е също, че държавите членки на ЕС са в митнически съюз помежду си и е въведена забрана не само за мита между държавите членки, но и за едностранно налагане на „всички такси с равностоен на мито ефект“. В същото време при отношенията на държавите членки на ЕС с трети страни се прилага Обща митническа тарифа, която се определя от Съвета по предложение на Европейската комисия. Режимът на санкциите на ЕС също не предвижда държавите членки да налагат самостоятелно допълнителни ограничения.
Държавният глава вече изрази позиция, че решението на българския парламент води до неприемлив риск за декапитализация и фалит на структуроопределящо за българската енергетика дружество, каквото е „Булгартрансгаз“ и това е допълнително основание той да упражни своето правомощие да сезира Конституционния съд, посочват още от прессекретариата на президента.
БТА припомня, че България въведе от 13 октомври извънредна енергийна такса върху преноса и транзита на руски природен газ през нейна територия в размер на 20 лв./мВтч.
БТА
Коментари
Анонимен
Какво общо имат определянето на такси за каквото и да било с конституцията на България? Руските господари не са доволни.
Анонимен
Вярно! Трябваше да сезира направо европейския съд, както ще направи Унгария и ще ни наложат санкции.
Анонимен
Срам, срам, срам!!! Руска подлога!!!
Анонимен до н2
Европейската комисия ВЕЧЕ се произнесе по въпроса и каза че таксите са напълно законни.
Ти оправдаваш ли продажния "президент" за действията му против държавата и в полза на враговете ни?
Анонимен
Той този мърсък беше сезирал КС и когато беше взето решение складовете на нефтопристанището да бъдат поставени под държавен контрол. Отново в интерес на господарите си. Вчера плюеше по новите блокове на АЕЦ-а. Щото няма да са руски. Човека изпълнява комсомолско поръчение.
Жалък мадъфакър.
Анонимен
Господина е като к орбан,със зъби и нокти защитава чужди интереси,а за нашите не му пука въобще. Верен е.
Анонимен
Руски боклук
Анонимен
Ако беше като Орбан нямаше да сме подлоги на американците
999
Шанаджиите в МС реват че им се разваля далаверата с фалирането на Булгартрансгаз и продажбата на дружеството за жълти стотинки. А иначе как ще вземат тази такса от руснаците - никак. Най-много да изградят тръба м/у Турция и Гърция и да заобиколят България като Южен поток. Народа ще го духаме за сметка на шепа мошенници в София.