Президентът Румен Радев е сезирал Конституционния съд за таксата за пренос на природен газ, но това няма да спре изпълнението на закона и чакам на 14 ноември първите постъпления. Това каза пред журналисти днес министърът на финансите Асен Василев. Всички държави, които ползват газопреносната мрежа, трябва да доказват този природен газ руски ли е или не, допълни той.

Президентът не защитава националния интерес, поне не така както аз го разбирам, каза Василев. Националният интерес от тази такса е на България, а не на Руската федерация и на "Газпром". Със своето решение Радев се обяви като защитник на "Газпром". Решението е насочено срещу политиката на България и на нейното правителство и това е срам за президентската институция, каза финансовият министър.

По думите му таксата не оскъпява природния газ на Сърбия, Северна Македония и Унгария, тя само намалява печалбата на "Газпром".

НАП и агенция "Митници" могат да приложат обезпечителни мерки, ако от "Газпромекспорт" реши да не плаща. Има банкови гаранции по договорите с "Газпромекспорт",  но България не може да спре преноса на природен газ, уточни министърът.

От 2009 до 2020 година "Лукойл" е декларирал загуба у нас от 1,822 млрд. лева, за 2021 година - печалба от 170 млн. лева, а за 2022 година - печалба от 404 млн. лева, съобщи Асен Василев. От началото на годината "Лукойл" е внесъл 154 милиона лева данъци. До 31 октомври  трябва да бъдат внесени всички авансови солидарни вноски и да се внесат най-малко 90 процента от дължимите данъци, каза Василев. България трябва да получи от "Лукойл" общо около 400 млн. лева тази година, включително вече внесените 154 млн. лева.

БТА