Директорът на шуменското СУ “Трайко Симеонов” Галина Сакарова получи наградата “Константин Величков”. На официална церемония в МОН в деня на будителите призът й бе връчен от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков. Наградата е в категория „Постигнати резултати при обхвата и включването на деца и ученици в образователната система“.
“Приемам наградата с огромно удовлетворение за добре свършена работа. Въпреки че е персонална, всъщност тя е за невероятния екип на СУ “Трайко Симеонов”. Благодаря им! Продължаваме и занапред заедно, за да постигаме най-доброто за нашите ученици”, каза през ШУМ.БГ Сакарова.
Галина Сакарова е директор на СУ “Трайко Симеонов” от 2014 г. и през годините полага последователна и целенасочена работа за обхвата и задържането на децата и учениците в образователната система. Като мотиви за номинацията е посочено, че преди девет години тя поема ръководството на училището с над 98% ученици от уязвими групи; в изключително тежко финансово състояние (с неизплатени трудови възнаграждения и задължения към доставчици от предходната бюджетна година); със застрашаваща живота на учениците и служителите материална база; със затихващ прием на ученици и неприемане на училището от обществеността като възможност за качествено образование. Към настоящия момент обаче устойчиво се редуцира вторичната сегрегация на образователна институция. От близо пет години училището е еднакво предпочитано от родители и ученици и от български, и от турски, и от арменски и ромски етнически групи. Приемът в начален и прогимназиален етап е завишен с 54%. На 100% е реализиран приемът в осми клас, като 89% завършват успешно средно образование, с тенденция за продължаване на образованието.
Като директор на училището, през годините Сакарова инициира и изпълнява успешно редица иновативни политики. За да бъде припознато „училището като желана територия“ от първостепенно значение е и физическата среда и образователните ресурси на институцията. От училище пред закриване, днес то разполага с едни от най-модерните и актуални технологии, пособия и средства, специализирани кабинети, закрити и открити пространства за провеждане на процеса на образование, възпитание и социализиция.
Сред постигнатите резултати са изтъкнати: разширяване обхвата на децата в задължително предучилищно образование с предучилищни групи; въвеждане на целодневната форма на обучение; безплатно обедно хранене; безплатни учебници и помагала и за учениците от гимназиален етап; подпомагане на семейства от маргинализирани групи; осигуряване на подкрепа на ученици със специални образователни потребности; професионална подготовка, с трета квалификационна степен за мотивиране, професионална подготовка за учениците от гимназиален етап за задържане и актуална реализация на пазара на труда, и още много други дейности.
През април 2023 година образователната практика на „пречупване на вторичната сегрегация” е представена от Галина Сакарова пред Европейската комисия.
ШУМ.БГ
Коментари
А
Та
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
off доктор йоткер
ми, информирайте се първо кой какъв е, после драшете. Това че по времето на правителство на ГРОБ са напрени ремонти на пет училища не прави ръководствата им пристрастни политиканти. Другаде търсете партийна централа
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
хахаха, зам-директорите не са напуснали, а е съкратен щата "зам-директор", а учителки, които трудно говорят български по-добре да се ограматят те,а не да се упражняват върху деца
Анонимен
Поздравления за труда, който не никак малко! Не е лесно на колегите , работещи с такива ученици!