Управляващите в Италия предлагат пряк избор на премиер на избори като част от конституционна реформа, която Джорджа Мелони нарече в петък "майката на всички реформи", съобщи Ройтерс.


Италия е имала почти 70 правителства след Втората световна война, над два пъти повече ,отколкото Великобритания и Германия.


Опитите за създаване на по-стабилна политическа система, последният през 2016 г., винаги са се проваляли сред безброй конкурентни визии, отбелязва Ройтерс.


Съгласно предложението премиерът ще бъде избиран за пет години и коалицията, подкрепяща спечелилия кандидат, ще получи най-малко 55% от местата, за да се гарантира, че ще има работещо мнозинство в двете камари на парламента.


Ако избраният премиер не е в състояние да продължи, президентът може само да го преназначи или да избере друг депутат, който е част от управляващото мнозинство.


Ако такова правителство не успее да спечели вот на доверие, държавният глава трябва да разпусне парламента и да свика предсрочни избори.


При одобрение на реформата ще стане невъзможно президентът да назначава технократи начело на правителството - практика, която сега често се използва при политическа безизходица.


Мелони каза на пресконференция, че предложението ще сложи край на сезона на правителства без изборна подкрепа, които "прилагат политики, които гражданите не са решили".

"Смятам това за майката на всички реформи, които могат да бъдат направени, защото ако се отдръпнем и погледнем какво се случи в Италия и Европа през последните 20 години... имахме девет министър-председатели с 12 различни правителства, докато във Франция четирима президенти, в Германия трима канцлери", каза тя.

Предшественикът на Мелони Марио Драги, бившият ръководител на Европейската централна банка, оглави последното технократско правителство, след като беше призован от президента Серджо Матарела през 2021 г., за да сложи край на политическата криза, предизвикана от пандемията от COVID-19, която тогава засегна Италия.

Сега законопроектът ще бъде изпратен в парламента и ще премине през сложен процес на одобрение, което означава, че той едва ли ще бъде приет в сегашния си вид.


Всяка промяна в конституцията трябва да осигури мнозинство от две трети и в двете камари на парламента - нещо, което е трудно да се предвиди предвид разпокъсания характер на италианската политика. Ако това не стане, може да се приеме с референдум, пояснява Ройтерс.


Основните опозиционни групи - лявоцентристката Демократическа партия и Движението Пет звезди, вече се обявиха против плана. Само малката центристка партия "Италия вива" (Italia Viva) на бившия премиер Матео Ренци заяви, че може да подкрепи правителството.


Мелони каза, че ще проведе референдум, ако не получи подкрепата на парламента.

Дневник