Енергийните вноски при внос и пренос на природен газ за транзит с произход от Русия ще се дължат от ползвателите на газопреносната мрежа, а не от оператора. Това реши парламентът, който прие промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.
Депутатите гласуваха промените на първо и второ четене в рамките на днешното пленарно заседание.
Измененията бяха внесени от Радослав Рибарски, Васил Стефанов и Ивайло Мирчев от "Продължаваме Промяната - Демократична България". Целта е да не се застраши ликвидността и финансовото състояние на операторите на преносната мрежа, посочиха вносителите.
По-рано в залата стана ясно, че поправката се налага, защото към момента се е оказало, че единственият длъжник е държавното дружество "Булгартрансгаз", като компанията вече дължала близо 250 млн. лева.
Въвеждането на таксата предизвика недоволство и в Брюксел, а Унгария се оплака в Европейската комисия и изрази съмнения, че страната ни се възползва от монополното си положение, за да увеличава таксите за пренос без да има причина.
Предложението да бъде въведена новата енергийна вноска за пренос по т.нар. "Балкански поток" е на Министерството на финансите. Мотивът на ведомството е, че по този начин ще се санкционира Русия. Оказва се обаче, че длъжник в крайна сметка е българската държавна компания, която е трябвало да внесе парите. Това доведе и до ожесточени спорове в залата.
"Със сега действащата разпоредба в чл. 5Б се вменява едно непосилно задължение на нашия преносен оператор, а именно той да събира и да е задълженото лице пред митниците да внася средствата, свързани с пренос на природен газ с произход Русия", каза Жечо Станков от ГЕРБ-СДС.
"Нека сметнем 511 000 мегаватчаса по 20 са 10 млн. и нещо на ден и това е твърдият резервиран капацитет. Газопреносният оператор ще трябва да вземе с едната ръка от Русия, за да даде на хазната и да даде на Асен Василев, но ако не може да ги събере, защото исканията са в разрез с международни договори, то ще продължи да дължи пари, защото е данъчно задължено лице", добави Пламена Митова от ИТН.
"Дали сте коалиция, некоалиция, сглобка или сте просто един клуб по интереси, който основната му цел е личното облагодетелстване, а не интересът на българските граждани, законопроектът е необходим, дами и господа, за да се прикрие правната немощ на управляващите, защото вие сътворихте един огромен скандал", каза Драгомир Стойнев от БСП.
"Като говорите за предателство тук и кой какви интереси защитава, вие не защитавате интересите на България да си събере стотици милиони от такси, вашият енергиен експерт господин Свиленски, вместо да цитира Европейската комисия - разбирам защо не става, защото вашата група не разбира английски, вие четете руски източници, ясно е, че там тази информация я няма - но ако прочетете официалните данни, господин Свиленски, ще видите, че становището на ЕК към момента е, че България сама трябва да определя тези правила", обърна се Искрен Митев към ПП-ДБ.
С новата промяна, с която депутатите се опитват да поправят собствената си грешка, длъжник вече няма да е "Булгартрансгаз", а парите ще се събират на базата на информация от дружеството към Агенция "Митници".
"Ще проверя коя партия днес как е гласувала, защото с така действащото решение задължаваме всеки ден "Булгартрансгаз" да плаща по 6 млн. лева. Налага се да бъде направена промяна", катргоричен бе Жечо Станков от ГЕРБ-СДС.
Въпреки че България не потребява руски природен газ от две години, страната ни е транзитьор на синьо гориво до Сърбия и Унгария. Всяка година транзитните такси по договор се променят с коефициент на базата на инфлацията и цените на алтернативните горива. Все още няма позиция на Европейската комисия дали увеличената такса противоречи на правилата на свободната конкуренция.
Какво още предстои в НС?
Депутатите ще гласуват в 13:55 часа днес втория вот на недоверие срещу правителството.
Вотът беше внесен с подписите на "БСП за България", "Възраждане" и "ИТН" заради лошо управление, според тях по отношение на отбраната и сигурността на страната. Вчера дебатите продължиха близо пет часа. За да мине в пленарната зала, е достатъчно обикновено мнозинство. От ГЕРБ-СДС и ДПС заявиха, че ще застанат зад правителството и няма да подкрепят вота. При това положение, гласовете на вносителите от БСП, Възраждане и ИТН са недостатъчни.
Предвидено е и изслушване на министър-председателя Николай Денков и министъра на енергетиката Румен Радев относно ситуацията с неработещата от пролетта на 2022 г. ПАВЕЦ "Чаира", която е важна за балансирането на енергийната система. Вносители на искането за изслушване е лидерът на "Възраждане" и председател на парламентарната група Костадин Костадинов и група народни представители.
Дир.бг
Коментари
Добави коментар