Американският президент Джо Байдън заяви, че след края на войната между Израел и "Хамас" ивицата Газа и Западният бряг трябва да се управляват от Палестинската автономна власт, предаде Ройтерс.

В авторска статия във "Вашингтон пост" Байдън добави, че САЩ са готови да наложат визови забрани за "екстремистите", които нападат мирни граждани на Западния бряг.

Организацията на обединените нации осъди удара срещу училище в Газа. Ръководителят на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци и трудострояването им (УНРВА) Филип Лазарини съобщи, че агенцията му е получила "ужасяващи" кадри и снимки с десетки убити и ранени при нападение срещу училище на УНРВА в Северна Газа, предаде Ройтерс.

"Подобни атаки не могат да се превръщат в нещо обичайно, те трябва да спрат. Хуманитарното спиране на огъня повече не търпи отлагане", написа в социалната мрежа Екс Лазирини, който е генерален секретар на агенцията.

Засега няма коментар от израелската армия.

По-рано министерството на здравеопазването на "Хамас" съобщи, че най-малко 50 души са загинали при израелски удар по училище, в което са били настанени разселени лица, в управляван от ООН бежански лагер в северната част на ивицата Газа, предаде Франс прес.

Египет и Йордания осъдиха нападението над училището на ООН. Египет заклейми категорично "ужасната бомбардировка от израелските окупационни сили" на училище на Обединените нации в северната част на ивицата Газа, предадоха ДПА и БТА. Египетското външно министерство заяви, че това е "ново крещящо нарушение срещу палестинския народ" и го окачестви като поредното военно престъпление.

Йорданското външно министерство също остро заклейми "ужасните, продължаващи военни престъпления" на Израел, включително нападението срещу училище на ООН. Това е "грубо нарушение на международното право."

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен се обяви против разселването на палестинците, а германският канцлер Олаф Шолц призова в телефонен разговор израелския си колега Бенямин Нетаняху да подобри хуманитарната обстановка за хората в ивицата Газа, предаде Ройтерс. Преди това при посещение в провинция Бранденбург,

Шолц разкритикува израелската заселническа политика на Западния бряг и отново призова за уреждане на израелско-палестинския конфликт чрез създаването на две държави и за двата народа.

"Не искаме никакви нови селища на Западния бряг, нито насилие от страна на заселници срещу палестинците на Западния бряг", каза канцлерът. Най-доброто решение за израелците и палестинците си остава решението с две държави, посочи той.

"Ако някои израелски политически среди се разграничават от това (решение), ние няма да ги подкрепим", заяви Шолц и изтъкна значението на германската хуманитарна помощ за палестинците.

Германия не само е на страната на Израел, но заедно със САЩ е най-големият дарител на хуманитарна помощ за палестинците, посочи канцлерът. "Не държавите от региона, въпреки че някои от тях са доста богати", продължи той, имайки предвид арабските страни. "Ние сме тези, които правят възможно там да работят училища и болници", добави Шолц, визирайки палестинските територии.

Хиляди хора се включиха и днес в редица европейски градове в демонстрации в подкрепа за палестинците и с призив за прекратяване на огъня в ивицата Газа, предаде Франс прес.

Около 4000 демонстранти излязоха на митинг в центъра на Берлин, за да протестират срещу ударите на израелските сили по ивицата Газа, предаде ДПА. Демонстрантите носеха палестински знамена, а някои бяха с куфии (традиционните карирани палестински черно-бели шалове).

В началото на митинга, който тръгна от централната гара, се чуха възгласи "Свобода за Газа" и "Свобода за Палестина". Имаше и скандирания "Германия финансира, Израел бомбардира" и "Прекратете геноцида". Организаторите използваха мегафони, за да обявят: "Искаме да живеем в мир с евреите". Те добавиха, че не подкрепят терористичните организации и убийствата, извършени в Израел.

В Лондон се проведоха няколко митинга и шествие вместо голям кортеж, както беше предишните пет съботи. В една от проявите стотици души протестираха в района на офиса на лидера опозиционната Лейбъристка партия Киър Стармър, който е упрекван, че отказва да призове за прекратяване на огъня в палестинския анклав. Подобно на премиера Риши Сунак и Стармър призова за хуманитарни паузи в конфликта, което ще позволи доставката на хуманитарна помощ.

Във Франция след първа вълна на забрана на пропалестинските протести, за трети пореден уикенд демонстранти преминаха в шествия в редица градове, в това число и в Париж под проливен дъжд. Според данни на организаторите на проявата във френската столица са се включили 60 000 души, а в цялата страна те са били общо 100 000 души. В шествието в Париж имаше и представители на левицата.

Парижани издигнаха плакати с надпис "Солидарност".

В Португалия хиляди демонстранти преминаха в Лисабон, призоваващи за "свободна Палестина".

В Амстердам имаше две демонстрации, провеждащи се на няколко километра една от друга. Участниците в първата призоваха за прекратяване на огъня в Газа, а тези в другата - за освобождаване на заложниците, държани от "Хамас".

В Женева 4000 души преминаха в шествие до "Площада на нациите пред европейската централа на ООН зад транспарант, който призоваваше: "Стоп на геноцида в Газа". Участниците в проявата запалиха и свещи и ги подредиха така, че да образуват картата на ивицата Газа. Те разгърнаха и голямо палестинско знаме.

В Полша няколкостотин души преминаха в центъра на Варшава в демонстрация под мотото: "Нито една бомба повече. Освободете Палестина". Те се събраха пред посолството на Израел във Варшава. Инциденти нямаше.

В Истанбул стотина души се събраха на пропалестинска демонстрация пред израелското консулство, а в Иран протестът беше многохиляден.

Дир.бг