След рекордно 6-часово заседание социалните партньори не подкрепиха държавния бюджет. Мотивът на КНСБ и "Подкрепа" е, че липсват средства за ръст на заплатите от 5% и за компенсация за безработица, а на работодателите - че е завишен растежът и се готви раздаване на пари без икономическа обосновка.
Финансовият министър Асен Василев посочи, че стремежът е бюджетът да бъде приет окончателно до 22 декември. По думите му параметрите предвиждат влизане в еврозоната на 1 януари 2025 г., трайно увеличение на пенсиите с 11%, над милиард лева повече за здраве и повече разходи за образование. Капиталовата програма е запазена на малко под 10 млрд. лв., каза още Василев.
"Новият размер на минималната заплата догодина ще е 933 лв., ако депутатите приемат проектобюджета. В Черна гора тази година тя е 1042 лв., а в Северна Македония е 946 лв. сега, в Сърбия тя е 1070 лв. Това са държави с по-малък БВП на глава от населението у нас, а в Румъния е 1296 лв. От всички наши съседи държави ние сме на опашката. Длъжни сме да не позволяваме да се оформят гета с ниско заплащане, некачествен труд и изоставени региони, защото това се случва и в развити страни, ако ножицата в доходите се отвори", каза финансовият министър по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
По думите му в проекта на бюджет за догодина са заложени значителни публични инвестиции. По последната редакция те са 9,983 млрд. лева, почти 10 млрд. лева, което е 25% увеличение спрямо разчета за 2023 г., обобщи той.
Предвиденият дефицит е в размер на 3%, както е по Маастрихтските критерии, което позволява на България да се впише в критериите, необходими за влизане в еврозоната, посочи още Василев.
Успоредно с нарастването на заетостта, което предвиждаме, се очаква безработицата в страната да следва тенденция към намаляване. Темповете на намаляване са относително ниски, тъй като безработицата е относително ниска. Очакваме средната безработица да е към 4%, а към края на периода да е 3,9%, допълни министърът на финансите.
Василев припомни, че в основните параметри на бюджета са залегнали увеличения на минималната работна заплата и на максималния осигурителен доход. Очакваме ръст на възнагражденията в икономиката, в това число и в частния сектор, с около 11% догодина, каза още той. По думите му, цитирани от БТА, се очаква повишение на разходите за персонал и в публичния сектор.
Спрямо предварително подадения към вас бюджет, който беше дискутиран, има намаление на приходната част с 2,4 млрд. лева, както и на капиталовите разходи с 2,4 млрд. лева. Това е следствие на дискусии с партиите в парламента, които поискаха да намалим приходната част на бюджета, припомни Асен Василев.
Запазват се редица политики. Данъчната система е напълно запазена, няма промени в данъчните ставки. Единствената промяна идва по линия на европейската директива за 15% корпоративен данък за компаниите с оборот на 1,5 млрд. лева. В България това са основно чужди компании, с майки-собственици в други държави от ЕС. От гледна точка на общата корпорация данъчното бреме не се увеличава, разясни Василев.
Министър Асен Василев припомни и запазването на данъчния кредит за отглеждане на дете, който е 6000 лева на дете. Запазва се и политиката за финансиране на образованието. Учителската заплата се запазва в размер на 125% от средната работна заплата за страната, посочи още той.
Dir.bg
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
"Успоредно с нарастването на заетостта, което предвиждаме, се очаква безработицата в страната да следва тенденция към намаляване"
А стига бе :) Като нараствала заетостта очаквали да намалее безработицата. Трябва да за завършил Харвард за да имаш такива велики познания :)
Анонимен
Друг е въпроса че балъци не останаха много много да бачкат за без пари.
Анонимен
Само и само за да влезем в еврозоната, после пак ниски доходи.