Кметът на София Васил Терзиев опроверга думите на шефовете в МВР, че протестът срещу БФС не бил съгласуван от общината с органите на реда.
"Твърденията, че Столичната община не е съгласувала протеста с МВР и СДВР в законовия срок, не отговарят на истината. Аз лично проведох разговор с директора на СДВР и бях в постоянен контакт през онази вечер. От изслушването на вътрешния министър Калин Стоянов в Комисията по обществен ред и вътрешна сигурност на Народното събрание и коментарите на председателката на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова и народния представител и експерт по фирмена сигурност Маноил Манев - членове на Комисията, разбрах, че те прехвърлят вината за размириците и последвалата непропорционална полицейска реакция миналия четвъртък в София върху Столичната община и към мен персонално. Това показва дълбоко непознаване и пренебрегване на основни принципи, залегнали в Конституцията и законите на България или стандартен опит за манипулиране на обществото.
Правото на мирно събрание на гражданите е конституционно уредено. Принципът е, че ограничаването му може да почива единствено и само на „несъмнени данни“ и по законоустановена процедура. За щастие на всички нас! Има закони и те трябва да се спазват – от всички.
А „несъмнени данни“ като кмет мога да получа единствено от държавен орган, разполагащ с правомощия да събира такива данни. Органът, който много добре познава криминогенните фактори и е оправомощен да управлява рисковите за обществения ред ситуации е МВР. Така поне казва Законът за МВР, който вменява на „органите на реда“ да извършват оперативно – издирвателна, информационна и превантивна дейност, за да могат да оценяват и предотвратяват риска от определени ситуации за обществения ред. И като го оценят, да информират обществеността и институциите, че са налице „несъмнени данни“ - основание да се ограничи конституционно закрепеното право на гражданите на събирания.
Кметът, на база получените от МВР данни, може да издаде мотивирана писмена заповед, с която да ограничи това право на гражданите, а самата заповед подлежи на съдебно обжалване. Разбира се, ако данни няма, подобна заповед би била недействителна и ограничаваща конституционни права.
И риска за обществения ред при спортни мероприята също се оценява от МВР, съгласно Закона за опазване на обществения ред. А степента на риск се определя от организатора на мероприятието и спортната федерация, администрираща съответния вид състезание, съвместно с органите на Министерството на вътрешните работи.
А кметът? Кметът може да определи как да бъде изтърпяно наказанието обществено-полезен труд на потенциалните нарушители във връзка с подобни мероприятия, отново според закона.
Живеем в правова държава и правата на гражданите могат да бъдат ограничавани само в законоустановени случаи и въз основа на изискуеми по закон данни. Добре е всички държавни органи да държат сметка за това при изпълнение на служебните си правомощия. Включително МВР.
Отговорното поведение и познаването на законите от всички заемащи публична длъжност не е пожелателно, а задължително. Всичко останало руши всяка минута доверието на хората в институциите", гласи позицията на Терзиев.
Днес.бг
Коментари
Анонимен
и гробари и шалвари клатят лодката, не е на добро
Анонимен
И червени боклуци
Анонимен
Как си бил в постоянен контакт като министъра е бил на кино? И ти ли беше в киното? Хахаха
Анонимен
Той каза,че не е съглусаван предварително! Няколко дена преди това,за да може да си свършат работата,а не няколко часа през които да се подготвят! Това каза КАЛОЯНОВ! Не излизайте от контекста на казаното от него г-н кмете!
Анонимен
Аз го гледах и слушах и К.Стоянов каза ,че за няколко часа е трябвало да се организират,след като са му се обадили!
Анонимен
До първия! И ти си май на лодката ,ама с други май!
Анонимен
Уличил друг път!