Президентите на България, Сърбия и Азербайджан - Румен Радев, Александър Вучич и Илхам Алиев дадоха старт на интерконектора между България и Сърбия. Тримата държавни глави заедно натиснаха копчето на официална церемония в град Ниш, съобщиха БНТ и БТА.

"Днес ние променяме енергийната карта на Европа, интерконекторът е гаранция за диверсификация и сигурност. Той е нещо много повече от инфраструктурен проект. Той е символ на нарасналите технологични способности на нашите страни. Той е символ на успешното ползотворно сътрудничество между България-Сърбия-Азербайджан. Сътрудничество, което води до устойчиво икономическо развитие на нашия регион. Той е израз на нашата единна воля да градим заедно нашето европейско бъдеще. Той е израз на амбициозната визия на ЕС за сигурни и надеждни източници на енергия. И аз съм убеден, че освен това интерконекторът ще допринесе за повишаване на инвестиционния интерес към пограничните региони", заяви българският президент.

По думите на Радев 2023 г. е била една успешна и ползотворна година, в която Сърбия, България, Азербайджан са дали пример за последователна работа и отдаденост, за едно по-сигурно бъдеще. Той припомни, че през февруари, заедно с Александър Вучич, поставиха начало на строителните дейности на българска територия по изграждане на интерконектора между двете държави и добави, че през април с президента на Азербайджан Илхам Алиев са дали началото на инициативата "Солидарити ринг".

От своя страна Алиев обяви, че до 2027 година Баку ще удвои износа си на природен газ към Европа.

"И отново количествата показват колко решително ние се движим към крайната цел. Нашият износ стига над 8 млрд. кубически метра и тази година ще стигнем 12-милиардният кубичен метър, което е 50% от нашия износ в световен мащаб. Имаме и други мащабни планове - енергийната стратегия на Азербайджан се прилага с всички проекти, които сме започнали", коментира държавният глава.

Българският президент пристигна в Сърбия по-рано тази сутрин, като проведе среща на четири очи със сръбския си колега Александър Вучич.

Газовата връзка между България и Сърбия е дълга 170 километра и свърза градовете Нови Искър и Ниш. На наша територия са изградени 62 километра като тяхното строителство започна на 1 февруари. Цената на проекта в България е 76,6 млн. евро. Голяма част от сумата е осигурена чрез заем и собствено финансиране от държавната компания "Булгартрансгаз".

Капацитетът на тръбата е 1,8 млрд. кубични метра. Първоначално съоръжението ще пренася синьо гориво от България към Сърбия. Първи количества ще бъдат пуснати още днес, а за януари е резервиран 40% от общия капацитет на тръбата, показват данните на "Булгартрансгаз".

Съоръжението може да работи и в двете посоки. В случай, че България има нужда да получи количества, чрез тръбата получава достъп до хърватските терминали за втечнен газ, както и до най-голямото газово хранилище край австрийската столица - Баумгартен.

Дир.бг