Възможност за двойно гражданство за депутати и министри, главният прокурор с мандат от 5 години, председателите на ВКС и ВАС със седемгодишен мандат, два съвета – Висш съдебен и Висш прокурорски, които ще имат общо събрание, без промяна в националния празник, орязани правомощия на президента при съставяне на служебни правителства, са се сред промените в Конституцията, приети от депутатите на второ четене след близо 6 часа дебати в пленарната зала.
В заседанието не участваха от „Възраждане“ и „Има такъв народ“ (ИТН). Още сутринта от парламентарната трибуна лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов обяви, че ще сезират Конституционния съд заради поправките. След това депутатите му и колегите им от ИТН напуснаха пленарната зала. Хората, които променят Конституцията, не се опират на логика и морал, а на амбиции за абсолютна власт, заяви в пост във Фейсбук лидерът на ИТН Слави Трифонов.
В дебата, освен народните представители от управляващото мнозинство ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната -Демократична България“ (ПП-ДБ) и ДПС, участва и опозиционната „БСП за България“. Според лидера на левицата Корнелия Нинова този парламент няма нито юридически, нито политически, нито морален капацитет да променя обществения договор.
Като благодари специално на левицата за участието ѝ в дебата, Христо Иванов (ПП-ДБ), един от вносителите на проекта за промени в основния закон, заяви, че днес е направена много важна стъпка към съдебната реформа, която ще продължи с третото гласуване на промените, с промени в съдебната власт, с процесуални закони - пътят е дълъг. След края на заседанието пред медиите Иванов заяви, че няма притеснение от това, че промените в Конституцията ще бъдат обжалвани пред Конституционния съд.
Даваме възможност за самостоятелност на съда, каза пред журналисти депутатът от ГЕРБ-СДС Екатерина Захариева. Обществената квота, която парламентът ще избира, чуха се много критики, че ще бъде политическа, в текстовете сме дали гаранции, че те трябва да са партийно неутрални, каза още тя.
Изчистихме много неща с колегите, смятам, че всичко е наред, но нека все пак гласуваме утре на трето четене, коментира и председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски.
Още в началните текстове от промените в Конституцията депутатите записаха, че науката, образованието и културата са национални ценности. Вносителите се отказаха от идеята си да сменят сегашния национален празник на страната от 3 март с 24 май – Ден на българското слово, просвета, култура и на кирилицата. За народен представител да може да бъде избран български гражданин, който има и друго гражданство, когато е живял последните 18 месеца в страната, реши също парламентът.
За министрите не се изисква уседналост, според гласуваните текстове. Хора с двойно гражданство също могат да бъдат избирани за членове на Министерския съвет. Кандидатът за президент трябва да е български гражданин по рождение, навършил 40 години, който няма друго гражданство и не е поставен под запрещение и е живял последните 5 години в страната.
Главният прокурор се назначава и освобождава от президента по предложение на Висшия прокурорски съвет за срок от пет години, без право на повторно избиране, гласят приетите промени. Висшият прокурорски съвет се състои от 10 членове и включва главния прокурор, който е негов член по право, двама членове, избирани пряко от прокурорите, един - от следователите, и шестима от Народното събрание. Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) не е в кръга от лица, измежду които президентът да може да избира служебен премиер, както беше първоначалният вариант на проекта. Задача на служебното правителство е да организира честни и свободни избори. Ограничения в правомощията на служебното правителство могат да бъдат предвидени и в закон, гласят още приетите разпоредби.
Прокуратурата и следствените органи са в системата на съдебната власт, записаха депутатите.
Всеки съд по искане на страна по делото или по своя инициатива може да сезира Конституционният съд (КС), реши парламентът на второ четене с промени в Конституцията Производството по делото продължава, като съдът, чието решение е окончателно, постановява съдебния акт след приключване на производството пред КС. Главният прокурор също може да сезира КС.
Вносителите се отказаха от идеята за национален празник на страната да бъде 24 май – Ден на българското слово, просвета, култура и на кирилицата.
Народното събрание спазва принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост при избора на членове на регулаторни органи, гласуваха депутатите.
БТА
Коментари
Анонимен
Ей сега като дойдат едни министри и депутати с руско и българско гражданство направо ще им се приреве на евроатлантиците. Хахаха
shumenka
Вдички тези решения са пълни глупости. Ако има Конституционен съд, трябва да отхвърли всички, защото промени в Конституцията не може да прави обикновено НС, още по-малко като сегашното, което няма никаква представителност.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Тъй ли, в глава 9 от Конституцията друго пише?
Анонимен
Чл. 153. Народното събрание може да изменя и допълва всички разпоредби на Конституцията с изключение на тези, предоставени в правомощията на Великото Народно събрание.
Анонимен
А бе че може, може. Въпроса е дали трябва и дали "народни представители" избрани с една трета от гласоподавателите са лигитимни.
Анонимен
Ужким съдебната система щяла да бъде независима, а пък 6 от 10 членове на Висшия прокурорски съвет ще се избират от депутатите. Голямо разделение на властите, няма що. Всичката им работа в това НС е такава - арогантно некадърна и най-вероятно корумпирана.
Анонимен
Ей ся македонците вече ни превзеха. Имат повече български паспорти от нас самите и ще поемат контрола на изконните си източни територии. Каракачанеца затуй им ги продаваше... Само той е предложил промените за двойните граждани.