Народното събрание прие програмата за работа. Точка от дневния ред предвижда трето гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Конституцията на Република България. Третото гласуване е поименно. Програмата предвижда още да бъде продължено разглеждането на второ гласуване на държавния бюджет за 2024 г.
В дневния ред е и законопроект за ратифициране на Изменението на Споразумението за финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост между Комисията и Република България, както и ратификацията на Споразумението за многогодишна подкрепа за изпълнение на Плана за оценка на Програма „Образование“ 2021 – 2027 г. между Министерството на образованието и науката, Изпълнителна агенция „Програма за образование“ и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
В приетия дневен ред е и второто гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. На първо гласуване се очаква да бъде гледан Законопроект за изменение и допълнение на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, както и промените в Закона за признаване на професионални квалификации, в Закона за професионалното образование и обучение, Закона за висшето образование.
В дневния ред са още и три проекта на решения за удължаване срока на действие на три временни комисии: Временната комисия за проучване на всички факти и обстоятелства, свързани със сигурността на машинното гласуване, както и на Временната комисия за проучване на всички факти и обстоятелства, свързани с организацията, подготовката и опазването на обществения ред, във връзка със заявения мирен протест срещу ръководството на Българския футболен съюз на 16 ноември 2023 г., и на Временната комисия по повод Споразумението между „Булгаргаз“ ЕАД и турската държавна енергийна компания „Боташ“, подписано на 3 януари 2023 г. в гр. София
Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на "Има такъв народ", предложи третото четене на Конституцията да се излъчва пряко по БНТ и БНР, предложението му не бе прието. След това Георги Свиленски от "БСП за България" направи нова процедура като изтъкна, че не знае, от какво се притесняват да се види лицето на всеки един народен представител, когато изразява волята си за промените в Конституцията. Това е най-тържественият момент в живота на всеки един народен представител, добави депутатът. Свиленски предложи и първа и втора точка да се излъчват по БНТ и БНР. Предложението бе подложено на гласуване, но не бе прието.
В зала се регистрираха 220 народни представители за началото на днешното заседание.
БТА
Коментари
Анонимен
Май депутатите ударници, гласуващи скоростно, под строй и без разсъждения, ги е срам народът да им види оцапаните... физиономии. И мен ме е срам от тях.