Турската централна банка вдигна основния лихвен процент с 250 базисни пункта, от 40 на сто на 42,5 на сто, на последното за годината заседание на Комитета по парична политика, предаде турската телевизия Хабертюрк.
В мотивацията за решението се посочва, че общата инфлация е в съответствие с перспективите, очертани в последния доклад за инфлацията на централната банка, както и че настоящото равнище на вътрешното търсене, заплахите за стабилността на цените, както и геополитическите рискове продължават да оказват инфлационен натиск.
Комитетът отбелязва, че нивото на парична дисциплина, необходима за забавяне на инфлацията, е значително доближено, като същевременно забавя и темпа на затягане на паричната политика. Посочва се още, че се предвижда стъпките за затягане на паричната политика да приключат във възможно най-кратък срок.
"Затягането на паричната политика, необходимо за трайното установяване на ценова стабилност, ще се поддържа толкова дълго, колкото е необходимо", допълва в същото време Комитетът.
Миналия месец централната банка повиши основната си лихва за шести пореден месец до 40 на сто - най-високото ниво, откакто турският президент Реджеп Тайип Ердоган е на власт.
През юни Централната банка на Република Турция (ЦБРТ) за първи път от 2021 г. увеличи основния лихвен процент от 8,5 процента на 15 процента и обеща по-строга парична политика и контрол на инфлацията. Това бе първото вдигане на лихвата, осъществено от новия ръководител на централната банка Хафизе Гайе Еркан.
Банката започна да намалява лихвата в края на 2021 г. в съответствие със схващането на Ердоган, че понижаването на лихвения процент се бори с инфлацията, което противоречи на традиционната икономическа теория.
Инфлацията в Турция достигна 24-годишен връх от 85 процента миналата година.
Дир.бг
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата