Има риск от разпространение на морбили в България заради непълен обхват с ваксината, каза пред журналисти в Министерството на здравеопазването главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев. Ваксиналното покритие в страната ни с първа доза срещу морбили, паротит и рубеола е 91,2%, а с втора доза – 87,2%, което е по-ниско от желаните 95%, посочи той. На 5 декември тази година правителството на Румъния обяви национална епидемия от морбили, като сега там има около 2500 случая на заболели от морбили, а едно дете е починало, посочи той. Покритието срещу морбили в Румъния е ниско за първа доза, а за втора доза е още по-ниско и няма начин да не възникне епидемия, каза още д-р Кунчев.
В ЕС са открити 1453 случая на морбили, като освен в Румъния, няколкостотин болни има и в Австрия, Франция и Германия, добави д-р Кунчев. Има откъде да дойде морбили и в България, особено заради предстоящите пътувания в почивните дни, допълни д-р Кунчев.
Морбили е най-заразното от всички заразни заболявания и рискът някой неиумнизиран да се разболее е 96 на сто, добави лекарят. Последиците от морбили са сериозни и заболяването буквано изтрива имунната памет, добави той. По думите му дори година след боледуване от морбили децата не са имунокомпетентни към каквото и да било вирус и са много податливи към заразяване. В България преди години имаше епидемия от морбили, припомни д-р Кунчев и посочи, че заразените са били 22 хиляди, а 22-ма са починали.
В 40 от 53 държави в Европейския регион на Световната здравна организация има морбили, като 40% от заболелите са деца във възрастовата група една - четири години, каза началникът на отдел "Надзор на заразните болести" в Министерството на здравеопазването д-р Кремена Пармакова. По думите ѝ морбили вече е заболяване, което се появява във всяка възраст. Всяка година се разболяват деца, които не са получили нито една доза от ваксината срещу морбили, допълни тя.
БТА
Коментари
Анонимен
Ужас!
Анонимен
Логичен резултат от здравната политика през последните 30 години.
Анонимен
Рискът е заради питусите от здравното министерство, защото румънците пламнаха преди седмици, а нашите не предприеха съответни мерки а изчакаха да видят какво ще стане.