Десислава Атанасова и Борислав Белазелков ще са новите конституционни съдии, които ще попълнят квотата на Народното събрание. Това решиха със свое гласуване депутатите след няколко часа спорове дали двете кандидатури са достойни. Парламентът реши и мандатът на новите конституционни съдии да бъде 9 години, а не както се очакваше - 7, заради закъснението от 2 години, с което беше попълнена квотата в КС. 

Десислава Атанасова, номинирана от ГЕРБ-СДС, получи подкрепа от 159 депутати, "против" бяха 65, нямаше въздържали се. Тя ще заеме мястото на Гроздан Илиев.

Борислав Безелков, номинация на ПП-ДБ, събра 154 гласа "за" и също беше избран.

Точката беше включена като първа в дневния ред по предложение на председателя на парламента Росен Желязков в началото на пленарното заседание. Опозицията поиска пряко излъчване по БНР и БНТ 1, но искането беше отхвърлено.

Вчера Комисията по конституционни въпроси изслуша тримата кандидати за конституционни съдии -  Борислав Белазелков, предложен от ПП-ДБ, Десислава Атанасова, предложена от ГЕРБ-СДС, и издигнатата от "Възраждане" Цвета Рангелова. 

От ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС си обещаваха взаимна подкрепа за кандидатите, но срещу Атанасова като конституционен съдия се обявиха от "Средна европейска класа" и "Зелено движение" - партии от коалициите "Демократична България" и Продължаваме промяната". 

Представяне на кандидатите за КС

Както вчера в парламентарната комисия, така и днес кандидатите бяха представени по азбучен ред.

Борислав Белазелков бе представен от Никола Мирчев. 

"Г-н Белазелков е сред най-уважаваните юристи както в магистратските среди, така и в обществото, с над 40-годишен професионален опит. Той е професионалист с изключителни познания и опит в различни области на правото. Една от основните му каузи е защитата на независимостта на съда като основен гарант за демократичното развитие на България и защита на правата и свободите на гражданите".

След като представи и основни моменти от биографията на кандидата, Никола Минчев обобщи: "Не само аз, но и всичките ми колеги от парламентарната група на ПП-ДБ считаме, че Борислав Белазелков не само отговаря на критериите за заемане на длъжността конституционен съдия, а че категорично притежава всички професионални и нравствени качества да изпълнява достойно тази длъжност".

Кандидатурата на Десислава Атанасова бе представена отново от Екатерина Захариева. 

По думите ѝ Атанасова е един от най-опитните парламентаристи, била е министър на здравеопазването и има необходимия юридически стаж за заемане на длъжността конституционен съдия. 

"Десислава Атанасова изключително добре познава законодателния процес и нормативните актове и е вносител на 316 законодателни инициативи, включително за изменение и допълнение на Конституцията. Считаме, че богатият ѝ опит в законодателния орган ще допринесе положително за дейността на КС. През годините Атанасова е отстоявала уважението към институциите, върховенството на закона и защитата на интересите на гражданите. Атанасова е открит и прям човек, който умее да проявява диалогичност". 

Цвета Рангелова пък бе представена от Костадин Костадинов. Той припомни, че кандидатката им има повече от 21-годишен юридически стаж и богата адвокатска практика.

"През целия ѝ професионален път до настоящия момент работата ѝ е свързана с осъществяваната от нея правна защита във всички сфери на правото. Тя се ползва с добра репутация сред колегите си, често е сред избраните делегати за ежегодно провежданите общи събрания на адвокатите в страната", каза още Костадинов.

Той подчерта, че тя е и общественоангажирана личност, която отстоява обществени каузи. Показала е, че може да носи отговорност, да работи в екип, добави той. Показвала е висок професионализъм и знания, познава добре националното и европейското законодателство, отбеляза също Костадинов.

Скандалите около кандидатурите

От "Възраждане" оспориха решение на кандидата на ПП-ДБ Борислав Белазелков от 2021 г. като съдия във Върховния касационен съд, с което - по думите на депутата Петър Петров - държавата е ощетена с над 65 милиона лева от предявени искове на приватизатори за нанесени вреди.

"С решението си той осъжда, забележете, Народното събрание на Република България, държавата в лицето на тогавашната агенция за приватизация и следприватизационен контрол и Върховния касационен съд, в който той правораздава солидарно за общата сума около 1 милион лева в полза на приватизатор, придобил държавно дружество. Следват множество заведени искове от други приватизатори, които се чувстват ощетени, като до момента общата сума на заведените претенции на приватизатори след това решение на господин Белазелков е в размер на 65 милиона лева", коментира Петров.

Петров оспори и кандидатурата на ГЕРБ Десислава Атанасова.

"Уважаеми г-н Бойко Рашков, виждам, че сте тук. Знаете ли какво е общото между нас двамата, освен че сме народни представители? Общото е, че и двамата сме препитвали Десислава Атанасова по правни въпроси. А знаете ли каква е разликата - разликата е в оценката. Моята ще я видите след малко, ще ви я демонстрирам на гласуването", заяви депутатът от "Възраждане".

Критики към кандидатурата на Десислава Атанасова отправи и независимият депутат Радостин Василев.

"Според професионалните среди тя не отговаря на критериите и изискванията за конституционен съдия, от една страна, от знания и умения. От друга страна, от политическа безпристрастност, каквато тя няма, защото тя дълги години е един от големите остриета на ГЕРБ или тежката артилерия на ГЕРБ и изборът на Десислава Атанасова, според мен, от политическа гледна точка, ще смаже авторитета на конституционния съд", посочи Василев.

Депутатът от ПП-ДБ Мирослав Иванов реагира на критиките към Борислав Белазелков.

"Вие направихте много внушения, които нямат нищо общо с реалността. На първо място вие отлично знаете, че Върховният касационен съд заседава в състав. Не вменявайте вина на господин Белазелков, който е изпълнил своите задължения като съдия. Като такъв той има ангажимент към българското общество", коментира Иванов.

"Това е един много порочен начин за избор на конституционни съдии, който се прави от страх да не би случайно Конституционният съд да вземе да каже, че решенията, които приемат в тоя парламент, включително и Конституцията, са противоконституционни. Което същност е истината", пък заяви Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на "Има такъв народ".

Георги Свиленски, зам.-председател на ПГ на "БСП за България", също намира предложенията на ГЕР-СДС и ПП-ДБ за спорни:

"Едни спорни предложения за Конституция, спорни текстове, оспорени от всички юристи и конституционалисти, преподаватели, съдии, г-н Белазелков, на вашите колеги. Сега по същия начин предлагате и спорни кандидати".  

Какво още предстои включва дневният ред на парламента?

В редовния парламентарен контрол по-късно днес ще участват министрите Христо Хинков, Богдан Богданов, Юлиян Попов и Андрей Цеков. Най-много въпроси има към министъра на здравеопазването.

В дневния ред на парламента за петъчното заседание е и първо четене на новия закон за Българската народна банка. С измененията се регламентира преминаването от силно рестриктивния паричен съвет към утвърждаване на паричен суверенитет в рамките на евросистемата. Урежда се статутът на еврото като парична единица.

dir.bg