Премиерът акад. Николай Денков и вицепремиерът Мария Габриел заявиха пред медиите, че процесът около ротацията на правителството върви спокойно, въпросите се обсъждат взаимно, а рамките са очертани още при споразумението между партньорите. Те уточниха, че на този етап все още не се обсъждат конкретни имена, тъй като в момента се прави анализ на работата на министрите по изпълнението на програмите.

"Процесът върви спокойно и конструктивно и аз съм оптиист в това отношение", посочи Денков.

"Първите стъпки на ротацията са заложени още, когато направихме споразумението, как и кога ще се случи тази ротация. Направихме и лидерска среща, на която бяха обсъдени принципите. Това, което не сме започнали, е да обсъждаме конкретни имена, защото в момента правим анализ на работата на министрите по изпълнението на програмата", заяви премиерът Николай Денков пред журналисти.

"За мен е важно да бъде завършен анализът, да имаме яснота за свършената работа от всеки един от министрите. Важно е да имаме яснота къде сме се справили със заложените срокове в управленската програма", допълни вицепремиерът Мария Габриел.

По отношение на новите конституционни съди, избрани от парламента, Денков каза, че са спазени процедурите и поздрави избраните.

"Ако е имало оценки на тяхната дейност, това е се случило по време на обсъжданията, с които се обсъждат кандидатурите и се задават въпроси. Не е наша работа да прави оценки", каза Денков.

Ръководните постове в държавните регулатори трябва да бъдат попълнени, коментира още премиерът.

Денков беше помолен и за коментар по отношение на това, че "Възраждане" оглави комисията за контрол на службите.

"Системно виждаме антиевропейски позиции на "Възраждане". Да, имам своите притеснения, но този въпрос се решава в НС", каза Денков.

По отношение на Еврозоната, премиерът подчерта, че целта е 1 януари 2025 година.

"Работим за тази цел, защото ако ние не действаме активно, с високо темпо, ще бъдем в ситуация от последните години, в която то самичко няма да се случи. Някой трябва да го свърши. Ако бъде отложено с 6 месеца, защото не сме покрили инфлацията, това е нормален процес, няма нищо фатално. Ние вървим по програмата, която ще ни доведе до крайния резултат - еврото да бъде основната валута, с която си плащаме в България", каза Денков.

"Влизането в еврозоната остава висок приоритет за страната", каза Мария Габриел. Тя подчерта още, че предстоящите евроизбори са важни.

Датата 1 януари 2025 г. за влизане на България в еврозоната не е "сакрална", каза премиерът Николай Денков в предаването "Стълбището" по Дарик радио, в което участва и вицепремиерът Мария Габриел.

"Няма нищо фатално, ако стане не от 1 януари, а от 1 юли, и това е възможно. Датата не е сакрална, сакрално е да имаме ясна посока и да работим по нея. Това е от полза за бизнеса, за гражданите, за повишаване на благосъстоянието и на контрола върху финансовите институции", каза министър-председателят.

Денков подчерта, че правителството работи присъединяването да стане възможно най-скоро.

Премиерът обясни, че по време на разговорите му в Давос е станало ясно, че единственият проблем, който стои пред влизането ни в еврозоната е инфлацията, която е свързана с външни фактори като цените на горивата и на храните. Инфлацията продължава да спада, но, за съжаление, в еврозоната тя по принцип е по-ниска и затова е по-трудно да се вместим в изискванията, обясни Николай Денков.

Затова и България преговаря показателят за инфлацията да бъде оценен по-късно през годината, допълни Денков. Самият доклад, който ще определи дали и кога ще бъде отправена покана към страната ни за присъединяване към еврозоната, се очаква да бъде представен през юни.

"С Мария Габриел никога не сме вадили томахавките, това помага за този цивилизован подход. Много се надявам да заровим томахавките в България и да покажем как всеки от нас може да свърши по-добра работата, така че всички да бъдат доволни - и граждани, и бизнеса. В България има много несправедливост, но през 2023 г. ние сложихме посока - цивилизованата, европейската, която не е свързана с далавери и знания", заяви премиерът пред "Дарик".

За вицепремиера и външен министър Мария Габриел първата ключова дума е диалог и последователност, това показахме през изминалите месеци и то трябва да продължи. "С последователност, визия, експертиза да продължим да показваме резултати. Една от несправедливостите, които сложихме край, е България да бъде активна и да прави политики", каза тя.

Денков е провел доста разговори с различни хора по време на форума в Давос. "България е прочута и известна със своите олимпийци по природни науки, като добавим към това развитието на информационните технологии, България изглежда доста привлекателна в нашия регион. България може да е хъб за развитието на тези технологии. При прехвърлянето на веригите на доставки ние сме едно място, което може да бъде запълнено. Имаме много региони, които имат огромен потенциал с математическите и езиковите си гимназии. Това дава усещане, че държавата има потенциал. С приемането на еврото ние сме изключително интересни", разказа своите впечатления премиерът. Според него ако искаме доходите да се повишават, ние имаме нужда от инвестиции, но затова трябва да започнем да използваме този потенциал.

Габриел се спря на мястото на българската външна политика. "България е фактор за сигурност и стабилност в Югоизточна Европа, последователно отстояваме това с действията си. България дава много ясна заявка, че ще бъде фактор за сигурност с политиката си по отношение на Западните Балкани и Черноморския регион", каза тя и подчерта добрите ни отношения със съседите ни - Румъния, Гърция и Турция.

МВнР се отвори към света, възстановихме партньорството със САЩ и Великобритания, България се превърна в регионален иновационен лидер, полагат се много усилия да модернизацията на дипломатическата служба. "За да имаме мотивирани служители, ние трябва да подкрепяме нашите служители", каза тя, говорейки за актуализацията на парите за родните дипломати, работещи зад граница. "През изминалите няколко месеца ние показахме, че сме Екип България", категорична е Габриел.

Дир.бг