Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов издаде заповед за обявяване за защитена зона „Голяма Камчия“ с площ от 5 881,655 дка.
Защитената зона „Голяма Камчия“ е разположена в землищата на с. Арковна, с. Боряна, с. Величково, гр. Дългопол, с. Камен дял, с. Комунари, с. Красимир, с. Партизани, с. Цонево, община Дългопол, област Варна, гр. Велики Преслав, с. Миланово, с. Троица, с. Хан Крум, община Велики Преслав, област Шумен, с. Сушина, община Върбица, област Шумен, с. Бял бряг, с. Желъд, с. Кълново, с. Ново Янково, гр. Смядово, с. Черни връх, с. Янково, община Смядово, област Шумен, с. Ивански, с. Мараш, с. Радко Димитриево, с. Салманово, гр. Шумен, община Шумен, област Шумен.
Защитената зони е обявена с цел опазване и поддържане на типовете природни местообитания, на видове, техните популации
Предмет на опазване в защитена зона BG0000501 „Голяма Камчия“ са Алувиални гори (крайречни гори), местообитанията на бозайници - пъстър пор, видра, голям нощник, остроух нощник, голям подковонос, мaлък подковонос, земноводни и влечуги – червенокоремна бумка,, жълтокоремна бумка, голям гребенест тритон, обикновена блатна костенурка, риби – обикновен щипок, черна (балканска) мряна, приморска мряна, европейска горчивка, безгръбначни – обикновен сечко, буков сечко, бръмбар рогач, алпийска розалия, четириточкова меча пеперуда, лицена, бисерна мида, растения – обикновена пърчовка
На теритирията на обявената защитена зона е забранено провеждане на състезания с моторни превозни средства извън съществуващите пътища и регламентираните за това места, движение на мотоциклети, ATV, UTV и бъгита в неурбанизирани територии, извън съществуващите пътища, отводняване на крайбрежни заливаеми ивици на реки, промени в хидроморфологичния режим чрез отводняване, изземване на наносни отложения, коригиране, преграждане с диги на реки, с изключение на такива: в урбанизирани територии в случаи на опасност от наводнения, изграждане на преграждащи речното течение хидротехнически съоръжения,
недопускащи придвижването на видовете, промяна на начина на трайно ползване, разораването, залесяването и превръщането в трайни насаждения на ливади, пасища и мери и др. (пълният текст на заповедта на МОСВ за обявяване на защитена зона “Голяма Камчия” може да видите в прикачения файл).
Със заповед на министър на околната среда и водите Юлиян Попов са обявени общо четиринадесет защитени зони за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна. Това са „Река Камчия“, „Стара река“, „Банска река“, „Река Каялийка“, „Река Блатница“, „Река Мартинка“, „Река Омуровска“, „Река Пясъчник“, „Голяма Камчия“, „Река Скът“, „Цибрица“, „Черната могила“, „Река Блягорница“, „Странджа“. Прави се изменение и допълнение на заповедите за обявяване на защитени зони „Плаж Шкорпиловци“ и „Галата“.
ШУМ.БГ
Коментари
полуАнонимен
Тази заповед трябваше отдавна да бъде факт! Тя повтаря и разширява ограниченията на Натура 2000 - зони Тича и Голяма Камчия. В същото време тя съдържа едно явно противоречие: опазването на местните растителни видове и хабитати, в т.ч. риби. Последните, изброени подробно, са силно редуцирани и застрашени от изкуственото развъждане на пъстървови риби през последните 15 години.
Анонимен
Искаме Камчия да стане плавателен канал до края на мандата. Да можем бързо да ходим до морето.
полуАнонимен
Пъстървата е типичен хищник, който бързо си разчиства територии, храни се с дребни и болни риби, мекотели, ракообразни, ларви на всякакви видове насекоми. Това се отбеляза от местни рибари още след първите "зарибявания" по р. Г. Камчия с Балканска пъстърва. Въпреки това със заповед на земеделския министър пъстървата по р. Тича бе защитена. Създаването на Защитена зона Голяма Камчия не отмени това!
полуАнонимен
Та питаме: за какво точно е загрижено Земеделското министелство - за екоравновесието по долината на р. Голяма Камчия или за хобито на малка група заможни риболовци, които се опитват да направят от най-значимата причерноморска българска река една изкуствена Trout Area????
полуАнонимен
Да повторим: една заповед на земеделския министър защитава пъстървите по р. Г. Камчия! Това е инвазивен вид, който исторически никога не е обитавал водоема, следователно няма място в естествен водоем, какъвто е древната река Тича! Противоречивата разпоредба следва незабавно да се обезсили, г-н министър!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Ей този Джанер от глобстрой, вземи си купи модулни кофражни пана и си поръчвай армировката да се заготвя в арм.цех. Твоите диваци 2 години ни оглушиха да чукат юнашки дървения ма-л и гвоздеи за кофриране и декофриране на талпи и дъски, да режат талпите, товарят и разтоварват талпите и на някаква малка количка на някаква допотопна гръцка бригада.
Анонимен общински
това е добра идея, но хората в екологията пият само кафета, и като им казах къде има сметища ме наругаха и обвиниха, че само им създавам работа.
Има ли еко полиция, зоо полиция, няма. Има един уреден бардак.
Анонимен
шум.бг. не трийте коментари за Стела Илиева без причина, само защото ви се обажда, че не и харесват и се чувства засегната. Каква медия сте, ако не давате трибуна за различни мнения, в които няма никакви обидни изрази и се спазват всички ваши правила за писане на коментари. Не се принизявайте сами до интелектуалното равнище на Стела.