"Преди няколко месеца казах, че в службите виждам сляпо петно по отношение на корупцията. Тогава получих подкрепа само от ПП и ДБ. Надявам се всички други всъщност да подкрепят възможността ефективно, в сравнителни кратки срокове и с крайни резултати да бъдат проведени тези разследвания и истината да излезе наяве. Всичко друго е само слухове и твърдения, които имат само един резултат, когато останат недоказани - да сриват институциите. Нещо, което президентството прави от доста дълго време" - това каза на пресконференция в Министерския съвет премиерът Николай Денков.
Думите му са в отговор на въпрос за казаното по-рано от президента Румен Радев, че "опитомяването на лидерите на ПП-ДБ дава някакви надежди някому, че могат да подходят и към президентската институция така, но това няма да се случи". Държавният глава призова компетентните органи да извадят всички сигнали, преписки и дела за БТК, "Булгартабак", КТБ, ББР, язовири, магистрати, "Митници", "Дунарит", отравянето на Гебрев, офшорки, поставени лица - собственици на имоти, хотели".
Миналата седмица пък председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски определи президентството като "тъмна институция, пълна с много кеш" и попита къде са потънали "Пътят на Копринката", както и за ролята на Николай Копринков и Сотир Ушев по време на служебните правителства на Радев.
На въпрос има ли дела на трупчета по "Кешгейт" Денков припомни, че още в първите дни, в които "Продължаваме промяната" и "Демократична България" са влезли в политиката заедно, са поставили въпроса за това, че всички сигнали или дори слухове, ако има достатъчно основания, трябва да бъдат разследвани.
"И тези разследвания да приключат с краен резултат и там, където има нарушение на закона - със съответните присъди. Винаги с моите колегите сме подкрепяли да бъдат изчистени всякакви съмнения. В това отношение не виждам нищо особено, след като са били казани за едни политически партии и дадени институции, защо да не бъдат казани и за другите. Така че тук трябва да се изсветли всичко, което остава неизяснено".
Безплатното обучение за студенти държавна поръчка ще струва на държавата между 120 и 150 млн. годишно
Извън политическите битки между институциите на премиера и президента, Денков разясни идеята за връщането на безплатното обучение за студенти държавна поръчка.
Мярката се прави, за да може всички ученици да имат достъп до висше образование. Държавата ще дава между 120 и 150 млн. годишно на ВУЗ-овете, обясни премиерът. Тези средства са осигурени още от втория семестър на тази академична година - 2023 - 2024 г. Общият брой записани студенти в държавните висши училища през 2022/23 г. са 188 194, докторантите са 6 259 души. Подобна е бройката и за тази година, информира премиерът Денков.
Целта е да няма умен младеж в България, който иска да учи в университета и не може да го направи, защото трябва да плаща такси, каза Денков. Тези мерки трябва да бъдат допълнени и с мерки за още по-стриктно спазване на критериите за качество, допълни той и увери, че образованието винаги е било национален приоритет, а с последните промени в Конституцията е обявено за национална ценност.
По такива промени се работи от няколко години, има промени, свързани със системата за акредитация, ще обсъждаме заедно с ректорите в следващите месеци и други такива, съобщи Денков. Той каза, че има доста европейски държави, с които страната ни се конкурира, в които висшето образование е напълно безплатно. "По отношение на европейския пазар на висше образование всъщност ние се придвижваме от едната група държави към другата, която предлага безплатно висше образование", посочи премиерът.
По-рано от правителствената пресслужба съобщиха, че кабинетът предлага да отпаднат таксите за обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища, приети в местата, които държавата субсидира, като за целта ще бъдат инициирани промени в Закона за висшето образование.
Таксите за платено обучение на студенти и докторанти в държавните висши училища и таксите в частните висши училища остават. Студентските съвети и Съвета на реакторите са съгласни с предложението. Подкрепят го и от ГЕРБ-СДС, заяви пред медиите Теменужка Петкова.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
"Безплатното обучение за студенти държавна поръчка ще струва на държавата между 120 и 150 млн. годишно".
Тоест, няма да е безплатно. Ние всички ще плащаме от данъците си, а колко от тези 120-150 млн. лева годишно ще стигнат до нуждаещите се студенти никой няма да знае. Много по-целесъобразно би било да се отпускат държавни стипендии САМО за доказано умните, но бедни младежи, които Денков визира.
999
Плъшок,те тези слепи петна трябва да са много големи?!? Щом избирателно виждате някаква предполагаема корупция в президентството а не виждате един от най големите / и на килограми и в прекият смисъл / корупционери г-н Магнитски. Другият решихте да го арестувате преди време а сега се целувате и с него. Е как да ви вярваме?
Анонимен
Нали на срещата пп преди оформянето на сглобката беше казано че правителството няма да е антикорупционни, че ще се тупа топката за искабите депутатски имунитети и така ще се изперат. Тогава защо сега денков вижда това сляпо петно в службите? За всеки е ясно че слепотата е по нареждане на правителството.
Анонимен
И Пеевски, и Радев, и Денков - всички призовават за ефективни и резултатни разследвания за корупция навсякъде. Значи няма да има такива, понеже те зависят от овладяната именно от политиците Прокуратура. Тепърва сглобката ще овладява и службите, за да остане завинаги недосегаема.
До аноним29.01.2024 15:35
Навремето, държавата пак плащаше за образованието, но имаше конкуренция и завършваха най-добрите. И сега трябда да е така. Всеки да има право да влезе да учи във ВУЗ, но на изхода да има яка цедка и да излизат най-подготвените. Без компромиси и връзки. На такива дипломирани студенти с радост ще плащам дипломата като данъкоплатец.
Анонимен
"Освен това не забравяй, че съм комунист. Долу буржоазията! Има ли човек на света, който да ме е видял да работя, когато мога да си го спестя? Не. И не само, че не се преработвам като вас, глупаци, а и крада, просто, за да покажа, че съм независим".
Р.Р.