Община Шумен се готви да кандидатства с проект по ОП „Околна среда“ за изграждане система за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци - листа, клони, трева, хартия и картон.
Ако той бъде одобрен, Европа ще плаща по 807 лева за всеки тон разделно събран биоразградим отпадък, или общо се очаква безвъзмездна финансова помощ 8 млн. лв. за 30 месеца.
Това съобщи на пресконференция днес Живка Атанасова, гл. експерт „Екология“ в община Шумен.
Допустимите разходи по проекта са закупуване на малки съдове за разделно събиране на отпадъците – 80 и 120 литра, камион за извозване, площадка и инсталация за раздробяване.
Домакинствата ще могат да поискат от общината поставянето на такива съдове пред къщите, а специализираният камион ще ги събира по график.
Анализът показва, че сега цели 42% от общия отпадък на общината е от този вид. Очаква се за 30-месечния период на проекта да се съберат около 10 хил. тона зелени отпадъци. В момента годишно се събират само около 400 тона биоотпадъци – от предприятията, поддържащи парковете зелените площи на Шумен.
„Целта е да се намали отпадъка, който извозваме и третираме в село Езерово. Като разделим отпадъка при източника му, така ще се намалят и средствата, които са необходими и плащаме за третирането му. Това ще позволи да управляваме по-ефективно финансовите потоци, които идват от такса смет, да бъде по-евтино за нас като граждани, а и да се постигне екологичен ефект“, поясни зам.-кметът по строителство и екология Николай Симеонов.
Процедурата по оперативната програма ще бъде обявена през март, а срокът за изготвяне на документи за кандидатстване е 6 месеца. Има 20% съфинансиране от страна на общините, или 161 лева на тон събран биоотпадък. Така общата стойност на проекта се очаква да бъде близо 10 млн. лв.
ШУМ.БГ
Коментари
стига с тези зеленисреди
зелените отпадъци ги даваме на овцата и кокошката, скоро и кучето започна. останалото на компост в компостера на балкона
Кольо
по-голяма простотия не бях чувал, да помагат на листата да се разграждат, пусти 10 милиона кой ли ще ги лапне
Анонимен
Зелените чорапи да спазват безопасната зона до системата за рециклиране.Те не подлежат на рециклиране , само ще задръстят системата и тя ще гръмне
Анонимен
Това трябваше отдавна да се направи. Дано вече да се реализира.
Анонимен
Евопа щяла да плаща! Европа сме ние. България дава вноски към ЕС, оттам прерзпределят, ако "слушкаме" и е изгодно на големите държави. В,есто да се говори за рециклиране, трябва да не се произвеждат или силно да се ограничи производството на безсмислено украсени или малограмажни стоки. Нищо, което е гланцирано , не мпже да се рециклира.
Анонимен
Вземете отключете контейнерите за строителни отпадъци.Те стоят под катинар , а боклуците отвън огражденията.Тая система, да се обаждаме предварително по телефона и да идва някой да отключва не работи.Нормално е контейнерите да са свободно ползвани и примерно един път в седмицата да проверяват дали са пълни, и евентуално да се извозват.Справка ул."Тодор Петков".
Анонимен
Г-жа Атанасова да вземе да се разходи малко из гр. Шумен и да видим озеляняване и поддържката на зелените площи. Ако не разбира или не знае нещо, да попита и да прочете, в интернет има всичко.
Анонимен
На Дивдядово цяло лято контейнерите се пълнят с трева от дворовете, така че идеята е много добра.
Гражданин
Нека четем внимателно, "Ако ни одобрят", ами ако не ни одобрят проекта??????