Министри и заместник-министри, представители на местната власт и на общността посетиха за поклонение бившия лагер "Белене" в Деня на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим. За това съобщават от Министерския съвет (МС) на официалната си Фейсбук страница.

Инициативата за почетния акт бе на министрите на околната среда и водите Юлиян Попов, на правосъдието Атанас Славов и на културата Кръстю Кръстев. Сред присъстващите бяха още министрите на отбраната Тодор Тагарев, на здравеопазването проф. Христо Хинков, на електронното управление Александър Йоловски, както и заместник-министрите на енергетиката Красимир Ненов, на транспорта и съобщенията Бисер Минчев, на културата арх. Чавдар Георгиев и на правосъдието Емил Дечев. Цветя бяха поднесени и от името на министър-председателя акад. Николай Денков.

Лагерът "Белене" е най-големият, най-дълго съществувалият и най-добре запазеният от мрежата затвори за въдворяване на инакомислещите след 1944 г. в България. Тази година се навършват 75 години от отварянето му. Заради историческата памет и дълга към бъдещите поколения заслужава да бъде изградено публично достъпно място за възпоменание и признателност  към жертвите, отбелязват в своя информация от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). От там напомнят, че остров Персин е дом на един от най-големите и най-богатите на животински видове природни паркове в България. "Градът и островите от Беленския архипелаг имат потенциала да се превърнат в място за екологичен, исторически и културен туризъм", посочват от министерството.

Паметта на жертвите на комунистическия режим бе почетена и на други места в страната. Днес е денят, в който трябва да се помолим за душите на жертвите на комунизма, но трябва да отправим своя апел към живите, към бъдещите поколения, да не забравят, да помнят, че доброто винаги побеждава, но битката е трудна, заяви председателят на Народното събрание Росен Желязков пред Мемориала на жертвите на комунизма, където бе почетена паметта на жертвите на комунистически режим в България през периода 1944 - 1989 г.

БТА