По отношение на зърнопроизводството ще бъдат подпомогнати само стопанства, които могат да докажат, че имат загуба за 2023 г. Това обяви на брифинг в Министерския съвет премиерът Николай Денков след среща с представители на браншови организации на земеделски производители. Той уточни, че подпомагането ще стане чрез подаване на декларации в Националната агенция за рпиходите в срок до края на февруари.
"Представителите на сектора ще се видят с организациите, ще разкажат за схемата на подпомагане и се надяваме да бъде приета, защото е разумна", коментира Денков.
Премиерът поясни, че помощта в земеделския сектор ще бъде разделена между два подотрасъла - единият, свързан със зърнопроизводството, а другият с мляко, месо, плодове, зеленчуци, мед, маслодайна роза, лозя. И в двата подсектора са предложени различни подходи, тъй като има особености, допълни той.
По отношение на втория отрасъл, Николай Денков съобщи, че чрез преструктуриране на средства, които не са за сметка на стратегическия план, са осигурени 150 млн. лева.
По думите му парите ще бъдат разпределени по формули, които изглеждат разумни, като схемата за подпомагане ще бъде представена на организациите от този отрасъл. Денков поясни, че подпомагането е за срок до 30 юни, тъй като от тогава на европейско ниво е продължена помощта, свързана с Украйна.
Всички средства са в рамките на налични средства чрез преструктуриране на бюджета, заяви още премиерът, без да уточни за каква сума става дума.
"Тепърва предстои да обсъдим предложенията с нашите организации. Имаме разбирателство за ускоряване на процеса по промяна на законодателството", подчерта председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов.
Той уточни, че става въпрос за промени в закона за собствеността и ползването на земеделските земи като най-бърз и предстоящ, закон за арендата, закон за браншовите организации, закон за кооперативите, закон за Аграрната камара, закон за търговията с храни и др.
"Там предстои много, много работа и се надявам да направим едни добри промени, така че да не се стига до това положение", добави той.
Попитан за сумата, с която трябва да бъде подпомогнат секторът, Илия Проданов каза, че сумата като бюджетна рамка не е толкова важна, по-скоро е важен механизмът, който ни се предлага. Той първо трябва да бъде обсъден, бюджетната рамка не е от абсолютно никакво значение. За нас е важно механизмът, ставката и културите, които ще се подпомогнат, каза председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Тази вечер зърнопроизводителите ще обсъдят предложението на правителството за подпомогане на сектора и утре в 11 часа ще обявят на брифинг своя отговор, стана ясна от думите на Проданов.
От Министерския съвет са се постарали относно анализите, както и да проверят кой сектор е губещ, кой не и в какви размери, каза той.
Ако бъде прието предложението на правителството, зърнопроизводителите ще поискат подписване на споразумение, което да гарантира изпълнението му.
По думите на Денков помощта ще отиде предимно за по-малките производители, които са губещи, но ако има такива и при големи фирми, то те също ще бъдат подпомогнати.
Премиерът обяви още, че няма да пътува до САЩ. За там ще заминанат утре трима министри - на финансите, на енергетиката и на икономиката. "Аз ще остана, за да довършим преговорите с аграрния сектор", каза Денков. Всеки министър има какво да обсъжда, като се върнат ще представят пред медиите какво са свършили и ще се отчетат пред Народното събрание, отговори Денков на въпрос какъв е предметът на командировката на министрите в САЩ. Той не пожела да влезе в конкретика за срещите на министрите, но даде пример със среща във вторник на енергийния министър с държавния секретар по енергетиката в САЩ. По-рано тази седмица към Денков бяха отправени критики от ГЕРБ и ДПС за излишно харчене на държавни средства за ненужни командировки на министри в САЩ.
Попитан възможно ли е да бъде външен министър след ротацията Николай Денков каза, че с Мария Габриел от самото начало са казали, че ще обсъждат с медиите пълен списък с министри, обсъден с партийните лидери, а "всичко друго биха били обикновени спекулации".
Целта на днешната среща в Министерски съвет беше да бъдат договорени по-добри условия за фермерите у нас, така че да не се стига до протести.
Само преди ден земеделският министър Кирил Вътев коментира, че има съмнения дали земеделците ще се откажат от стачни действия. Българските производители настояват за над 500 млн. лева финансова помощ заради вноса на стоки от Украйна.
"Ние компромисите сме ги направили, когато сме писали декларацията с исканията, така че повече на такива не сме готови. Ще изслушаме какво ще ни предложат, ще обсъдим помежду си и ще решим", заяви преди срещата в МС председателят на Съюза на зърнопроизводителите Илия Проданов.
В петък от Българската аграрна камара заявиха, че "ще изкарат фермерите по улиците във всички краища на страната и единственият начин да се приберат, е удовлетворяване на исканията им". Също в петък премиерът Денков заяви, че държавата търси варианти за допълнително подпомагане на фермерита.
Усещам подкрепа зад гърба си като министър
Усещам подкрепа зад гърба си като министър, каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев в предаването "120 минути" по бТВ в отговор на въпрос усеща ли подкрепа зад гърба си с оглед на предстоящата ротация. Това не го решавам аз. Ако ме оставят, продължавам. Ако не ме оставят, отивам да си почивам, отговори Вътев на питане дали ще запази поста си на министър.
По повод протестите на земеделските производители в Европа министърът открои три проблема, които всички те имат. Първият проблем е, че ЕС прилага изключително амбициозна програма за екология и за зелени мерки, което се състои в забрана за ползване на различни торове, препарати за растителна защита, посочи Вътев. Според него обаче тук голямата грешка е, че тези забрани се налагат преди да бъдат изработени алтернативи, което води до по-ниски добиви и до по-високи цени. Като втори проблем земеделският министър посочи несправедливото разпределение на добавената стойност по цялата агрохранителна верига и като трети нелоялната конкуренция от дъмпингов внос от трети страни.
Причината за недоволството в България е подпомагането вследствие на загубите заради войната в Украйна. Миналата година те получиха на 100% всичко, последното плащане приключи през ноември, сега искат отново, коментира министър Кирил Вътев.
ЕК разреши вследствие на много усилия от наша страна, първо таванът на тази помощ да стигне 280 хил. евро и да се удължи срокът до 30 юни настоящата година, заяви министърът и поясни, че това подпомагане не е европейско, а от държавния бюджет.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Усещал подкрепата зад гърба си :) Единственото, което може да усети зад гърба си е кирчо, прасчо и туквун
Анонимен
Какво значи " губещите зърнопроизводители", бе господин премиер??? Демек ако си си счупил гърба от бачкане и си дал един чувал пари за семена, гориво и торове, и накрая от цялата гимнастика си спечелил хиляда лева за годината, значи не си губещ, ами печеливш, така ли???
Анонимен
Млякото и месото не са земеделска продукция, г-н академик, а животновъдна.
Анонимен
Правилно.