На церемония по време на среща между гръцкия външен министър Йоргос Герапетритис и американския държавен секретар Антъни Блинкън във Вашингтон вчера беше подписано споразумение за присъединяването на Гърция към американската програма за космическо сътрудничество "Артемис" ("Артемида") в рамките на Петия стратегически диалог между двете страни, съобщава АНА-МПА.
Така Гърция стана 35-тата страна, която се присъединява към тази програма, отбелязват световните агенции.
Темите на Петия стратегически диалог Гърция-САЩ включват регионално развитие, отбрана и сигурност, хуманитарни предизвикателства и готовност за бедствия, енергетика и околна среда, правоприлагане и борба с тероризма, търговия и инвестиции, както и връзките между двата народа.
Държавният секретар на САЩ подчерта, че гръцко-американските отношения са по-силни от всякога, а Герапетритис отбеляза, че посредством стратегическия диалог "ние можем да определим визия и да засилим политиките, базирани на общите ценности, за да си сътрудничим за просперитета на нашите народи и глобалния мир".
Блинкън заяви, че Съединените щати са много благодарни за партньорството с Гърция, както и за включването на страната в програмата "Артемис".
"Много съм щастлив да бъда домакин на моите колеги за нашия Пети стратегически диалог между САЩ и Гърция, но също така за тази церемония, която бележи нова стъпка в нашите отношения. Партньорството между нашите страни според мен е по-силно от всякога. То беше подсилено, когато аз имах възможността да посетя Атина преди година за нашия последен стратегически диалог, както и при неотдавнашното ми посещение само преди няколко седмици, когато се срещнах с премиера (Кириакос Мицотакис) в Крит", посочи американският държавен секретар.
"Нашите страни работят заедно, за да насърчат мира и стабилността, заставайки зад Украйна, защитавайки свободата на корабоплаването в Червено море, изправяйки се срещу терористите, осигурявайки животоспасяваща помощ за хората, които се нуждаят от нея, отговаряйки на природните бедствия. Ние подсилваме трансатлантическата отбрана и сигурност чрез нашето споразумение за сътрудничество в отбраната. Работим за подсилване на НАТО", посочи още Блинкън, като спомена и за продажбата на самолети F-35 за Гърция.
От своя страна Герпатеритис също изтъкна отличното сътрудничество в областта на отбраната между двете страни.
"Ние продължаваме да развиване военните си способности. Предстоящата покупка на до 40 изтребителя F-35 показва дълбочината на гръцко-американските отношения и подчертава отличното сътрудничество в отбраната", посочи той. По думите му толкова съществено сътрудничество е необходимо днес не само на двустранно равнище, но и в световен мащаб под егидата на международното право, тъй като съществуват регионални конфликти от Украйна до Южен Кавказ и от Газа до Червено море и региона на Сахел.
Герапетритис спомена и за ролята на Гърция в Източното Средиземноморие, която определи като "стълб на сигурността", и отбеляза също ролята на НАТО и ЕС. "Ние активно подкрепяме разширяването на ЕС със Западните Балкани и Украйна", посочи гръцкият външен министър. Той спомена и кипърския въпрос, а що се отнася до Близкия Изток, Герапетритис изтъкна, че благодарение на добрите си отношение и с Израел, и с арабските страни Гърция може да работи конструктивно за предотвратяване на по-нататъшно влошаване на хуманитарната ситуация и за постигане на траен мир.
"И в тази връзка бих искал да подчертая неуморните усилия на държавния секретар Блинкън за предотвратяване на ескалация и хуманитарна катастрофа в Близкия изток, откъдето той тъкмо се връща", отбеляза първият дипломат на Гърция.
По отношение на Украйна той каза, че Гърция е домакин в сътрудничество с Европейската инвестиционна банка на Международна конференция за възстановяването на страната, която ще се състои следващата седмица.
БТА
Коментари
Добави коментар