По 5 паралелки за прием в 8 клас ще имат за учебната 2024-2025 ППМГ “Нанчо Попович” и ПЕГ “Никола Вапцаров”. Имало е намерение двете гимназии да намалят приема си с по една паралелка, но в крайна сметка е решено да остане старото положение.
Това стана ясно на работна среща в сградата на община Шумен, на която присъстваха народните представители Нели Димитрова и Бюнямин Хасан, кметът Христо Христов, зам.-кметът Светла Станкова, зам. областният управител Нели Георгиева, началникът на РУО – Шумен Кремена Маринова, директори на училища.
Прием с по една паралелка по-малко обаче за новата учебна година ще има в Професионалната гимназия по облекло, хранене и химични технологии (ПГОХХТ) „Проф. д-р Асен Златаров“ и Професионална гимназия по механотехника, електроника, телекомуникации и транспорт (ПГМЕТТ) "Христо Ботев". ПГОХХТ ще има прием в две, вместо в три паралелки, ПГМЕТТ ще предложи четири вместо в пет, като е възможно и да са три.
“Контролното число за паралелки, което ни дава Министерството на образованието за приема за следващата година за областта е 57, а предложените от 34-те училища паралелки са 67 при 120 по-малко ученици, които завършват 7. клас”, посочи Кремена Маринова.
“Проведохме разговори с директори на училища и засега подготвихме план-прием, който да не е стресиращ за участващите в него”, допълни тя.
Маринова обясни също, че през миналата кампания са предложени 63 паралелки, а са реализирани 62, като прогнозата за учебната 2029-2030 г. е да има 1082 завършващи седмокласници и 39 паралелки.
“Сега ще опитам да защитя пред министерството 60,61 паралелки за областта, но трябва да се промени структурата на училищата в областта” заяви началникът на РУО.
На срещата стана ясно, че гимназиите тази година ще предложат нови паралелки в дуална форма на обучение и то сформирани след разговори с работодатели. Миналата година в областта нямаше такива.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
До кога в Сава Доброплодни ще учат на две смени?!!!
балгърановец
Няма нужда от толкова много паралелки, то деца не останаха за толкова. Да се намалят, но по-добре да намалят паралелките в ППМГ-то и езиковата, за да може да имаме повече паралелки по кварталите и децата ни да не се налага да пътуват всеки ден до града. Време е и при нас в Трайкото да има поне 3 паралелки за гимназия от 8 клас, защото сега е само една, което е малко за квартала ни.
у-ще
нема се косиш кмете, нали знаеш как си отидохе предишните трима.
Анонимен
Камъните, които поставяте пред държавните училища ще паднат на главите ви някой ден. Забравяте от къде сте тръгнали. Друг е въпроса, че те ще ги използват като стълби
Анонимен
Докога с тази езикова гимназия?! То езиците са задължителни за всички и вече от първи клас се учат! Пет паралелки в езикова гимназия откъдето излизат с какво образование? Какво могат да работят? Средното образование трябва да дава професия!
шуменец
Стига сме наливали средства само в езиковата и математическата, не може всичко да е само в центъра, нека да се подкрепят най-после училищата по кварталите, като селскостопанския, икономиката, или тох-а например. Не може в езиковата и математическата да има по 5-6 паралелки, а по другите по само по 1-2.
Анонимен
Стига с тези три училища - Савата, Математическата и Езиковата. Все за тях нещо се прави. Намалете техните паралелки, не тези в другите училища. В останалите училища също учат умни и добри деца. Престанете да превъзнасяте тези трите училища, защото и оттам излизат такива като Ж@чко - условния, а момичето сега е в гроба.
Анонимен
Децата в Шумен искат да учат в елитни гимназии и да имат хубави професии. Не да стават готвачи, фермери или механици
Хахах
Защо в МГ и Езикова няма деца, а в Ставата учат надве смени? Не се сещам за друга причина освен, че в Ставата искат да учат повече деца, а в останалите две не искат да учат. Ако има желаещи да учат в дадено училище, няма да се налага да се свикват кризисни щабове.
Децата били малко. Ами дай да закриваме Славата и Първото и да остане МГ, Езикова и професионалните гимназии.