По 5 паралелки за прием в 8 клас ще имат за учебната 2024-2025 ППМГ “Нанчо Попович” и ПЕГ “Никола Вапцаров”. Имало е намерение двете гимназии да намалят приема си с по една паралелка, но в крайна сметка е решено да остане старото положение.
Това стана ясно на работна среща в сградата на община Шумен, на която присъстваха народните представители Нели Димитрова и Бюнямин Хасан, кметът Христо Христов, зам.-кметът Светла Станкова, зам. областният управител Нели Георгиева, началникът на РУО – Шумен Кремена Маринова, директори на училища.
Прием с по една паралелка по-малко обаче за новата учебна година ще има в Професионалната гимназия по облекло, хранене и химични технологии (ПГОХХТ) „Проф. д-р Асен Златаров“ и Професионална гимназия по механотехника, електроника, телекомуникации и транспорт (ПГМЕТТ) "Христо Ботев". ПГОХХТ ще има прием в две, вместо в три паралелки, ПГМЕТТ ще предложи четири вместо в пет, като е възможно и да са три.
“Контролното число за паралелки, което ни дава Министерството на образованието за приема за следващата година за областта е 57, а предложените от 34-те училища паралелки са 67 при 120 по-малко ученици, които завършват 7. клас”, посочи Кремена Маринова.
“Проведохме разговори с директори на училища и засега подготвихме план-прием, който да не е стресиращ за участващите в него”, допълни тя.
Маринова обясни също, че през миналата кампания са предложени 63 паралелки, а са реализирани 62, като прогнозата за учебната 2029-2030 г. е да има 1082 завършващи седмокласници и 39 паралелки.
“Сега ще опитам да защитя пред министерството 60,61 паралелки за областта, но трябва да се промени структурата на училищата в областта” заяви началникът на РУО.
На срещата стана ясно, че гимназиите тази година ще предложат нови паралелки в дуална форма на обучение и то сформирани след разговори с работодатели. Миналата година в областта нямаше такива.
ШУМ.БГ
Коментари
ХАХА
Най-обърканият и манипулативен коментар по темата.
Анонимен
Да живее Шестото,спотайва се ,а вие закривате елитни училища
Анонимен
Сравнете нивото на Езиковата и Математическата гимназии с нивото на същите училища в страната и ще видите, че шуменските т.нар. "елитни" училища са на опашката по резултати от НВО и ДЗИ в сравнения с останалите. Ако се намали приемът в тези две училища там наистина ще влизат само най-добрите!
имитация
"Имало е намерение двете гимназии да намалят приема си с по една паралелка, но в крайна сметка е решено да остане старото положение".
На кого е било намерението и как е решено да остане старото положение?
Очевидно днешната среща е само празни приказки и снимки - нищо не се решава, а само се съобщава, че някакво намерение се е променило. Здравият разум явно е дошъл доста по-рано.
Аууу
И какво прави там "великата" депутатка Нела Димитрова? Тя какво разбира от средно образование?
Анонимен
Каква езикова гимназия е Езиковата? Имат ли преподаване на чужд език поне по един предмет? Имат ли поне литература като предмет на основния си език? Само ги залъгват, че като ползват общ английски, са голямата работа! Кого ще впечатлят с английски? Това не е квалификация, а базова предпоставка за определени дейности. А сериозните наука са занемарени.
До оня
Дето не иска децата му да стават готвачи, фермери и техници. Ама после яде по ресторантите, купува ли хляб от магазина и търси някой да му оправи счупена та кола. Т@панари.
Анонимен
Значи, понеже са най-, най-, като дойдат в Езиковата в паралелка с английски, който са учили от ранна детска възраст, пак започват отначало. Което е като в осми клас в математическата да започнат със събиране и изваждане на цели положителни числа до 100. Що за програми? Що за подход към , повтарям, уж най-можещите! И им се създава абсолютно погрешно усещане за особено постижение.
ОБОБЩЕНИЕ
Децата искали да учат в елитни училища?!Все пак трябва някой и да работи,нали.Доколкото знам на повечето училища,включително и на езиковата нивото е доста паднало и НЕ Е като преди години.Знам какви ученици влязоха...Упадъкът на държавата не отмина образованието...