Предупреждения към гражданите отправиха от полицията в Шумен във връзка с празниците на 14 февруари.
ОДМВР- Шумен напомня на всички, които празнуват Свети Трифон Зарезан, познат като Ден на лозаря, да не се изкушават да сядат зад волана, ако са употребили алкохол. Екипи на полицията ще извършват проверки в областта с цел недопускане на пияни и шофьори, които управляват след употреба на наркотични вещества и техни аналози и създаване на предпоставки за пътни инциденти.
На онези, които са решили да празнуват Денят на влюбените ОДМВР- Шумен напомня, че днес е идеалният повод измамниците в социалните мрежи да се опитат да ви „хванат“ в своите капани.
От полицията допълват и кои са начините за измама. Ако сте се запознали с мъж в социалните мрежи, който ви се представя за военен лекар, доброволец в световна организация, военен на мисия, полицай или агент, е твърде вероятно да ви предложи да си прехвърлите кореспонденцията в мобилно приложение, в което можете да провеждате безплатни видео и аудио разговори. Обичайно след това идват предложенията за връзка, с цел брак. Следват и т.нар. пречки това да се случи. Като причина мъжете сочат, че са необходими парични суми за разрешение за кандидатстване, за логистика и одобрение на отпуск, и такси за снабдяване с различни документи, които са нужни за пребиваване в страната ни. В повечето случаи обаче кандидат- младоженците се оказват с временно блокирани банкови сметки. И идва моментът, в който молят за услуга. Искат да им бъдат преведени определени парични суми, за да могат бързо да си подготвят документите и да пристигнат в България. Обещават, че идвайки тук ще възстановят цялата парична сума. Прибягват и до други способи- пишат грамотно на български, когато провеждат разговори по телефона говорят добре, като казват, че полагат усилия, за да могат да живеят щастливо с жената, с която искат съвместно съжителство. Впечатление прави, че паричните преводи, средствата от които са чужденците да могат да пристигнат бързо в страната ни, са по сметки в български банки или чрез българска интернет система за плащане. Казват, че това са сътрудници или техни представители в България, което засилва усещането, че всичко е наред, обясняват още от полицията. Оттам уточняват, че обикновено след превод на исканите парични суми жените разбират, че са блокирани и в приложенията за комуникация, по телефона и че са измамени.
Практиката сочи, че зад чуждите имена с авторитетни професии в социалните мрежи често стоят измамници, които са от България. Не случайно разговорите се прехвърлят към мобилни приложения, а профилите се закриват. Исканите суми за превод са в долари, за да няма съмнение, че отиват към точния човек. А той често е социално слаб, неграмотен и ползван срещу малка парична сума като титуляр сметка в банка или като получател на паричен превод.
От полицията предупреждават, че ако ви искат пари по какъвто и да е повод, трябва да сте сигурни, че става въпрос за измама.
ШУМ.БГ
Коментари
допълнение
ако по този начин ви поискат пари, помолете въпросния господин/госпожа да ви дадат номера на телефона си или осигурителната им сметка. второто е по-сигурно и ако не го направят, не пращайте никакви пари.
Анонимен
Пълна глупост.С тия професии никоя даже няма и да им пише , защото са бедни.
Анонимен
...или да дадете грешна банкова сметка,или грешен номер на банковата карта...
мечо бокса
аз на моита сам и зел бокет и аифон за празника.
Анонимен
Военен, полицай, агент? Стига небивалици.
В града само дилъри търсят.
Loveca_
Чудесни предположения имат от полицията. Ами ако празнуваме деня на археолога, в каква измамна схема може да попаднем?