Израел ще продължи настъплението си срещу "Хамас" в Рафах в южната част на ивицата Газа (до границата с Египет) веднага след като цивилните се изтеглят от зоната на бойните действия. Това заяви израелският министър-председател Бенямин Нетаняху, цитиран от световните агенции и БТА.

"Ще се сражаваме до пълна победа, а това включва решителни действия и в Рафах, след като позволим на мирното население да напусне зоните на бойните действия", написа израелският премиер в социалните мрежи.

Нетаняху смята, че Израел не може да постигне целта си за елиминиране на палестинската ислямистка групировка "Хамас", докато тя все още е в Рафах. Затова Израел си постави задачата да изведе бойците на "Хамас" от скривалищата им в града и да освободи заложниците, които са държани там.

Израелските власти заявиха същевременно, че изготвят планове за евакуацията на палестински цивилни.

Повече от половината от 2,3-милионното население на Газа в момента е подслонено в Рафах. Много от хората са настанени в палатки до оградата по границата с Египет.

Къде биха отишли разселените

Агенцията за подпомагане на палестинските бежанци заяви, че в Рафах има близо милион и половина души, което сега е шест пъти колкото населението на града опреди 7 октомври.

Много от тези бежанци живеят на улицата, в палатки, на празни терени, на плажа край града или на пясъчната ивица, обособена до граничната стена с Египет. Други са натъпкани в пренаселени убежища при лоши санитарни условия, отбелязаха в свой анализ във вторник Габриела Големанска и Петя Димитрова от БТА.

Лекари и хуманитарни работници изнемогват с предоставянето на основна помощ за тези хора и спирането на разпространение на болести сред тях.

Лекар, наскоро напуснал Газа, описа Рафах като затвор. Той разказа, че по претъпканите с хора улици на града текат отпадни води и едва има място за преминаване на линейки.

Хуманитарни представители и чуждестранни правителства заявиха, че тези хора вече няма къде да отидат. Египет заяви, че няма да позволи масово преселение на палестинци от Газа на египетска територия.

Реакциите

"Военните операции в Рафах могат да доведат до клане в Газа. Освен това те могат да тласнат и без това крехката хуманитарна ситуация до прага на смъртта", заяви междувременно заместник-генералният секретар на ООН по хуманитарните въпроси Мартин Грифитс, цитиран от Ройтерс и БТА. По думите му тези хора "гледат смъртта в лицето".

"Нямаме гаранции за безопасност, нито за хуманитарни доставки, липсва ни и кадрови капацитет да поддържаме своята операция. Международната общност предупреждава за опасните последици от всякакво сухопътно нахлуване в Рафах. Израелското правителство не може да продължава да игнорира тези призиви", подчерта Грифитс.

Москва вижда опасността от разширяване на конфликта в Близкия изток и оценява ситуацията там като взривоопасна, заяви днес пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.

"Ситуацията е взривоопасна. Все още съществува заплахата от разширяване на този конфликт - географски и политически. Това носи риск от голям взрив в региона. Ето защо е много важно сега да се проявява политическа воля, която ще позволи да се избягва излишно изостряне на напрежението", подчерта Песков.

"В град Рафах са се събрали твърде много (хора), твърде много палестинци. И нанасянето на удари по Рафах може да донесе многократно увеличаване на жертвите. За нас това е въпрос, будещ особена загриженост. Внимателно следим новините, които идват оттам", добави говорителят на Кремъл.

Вашингтон на свой ред проучва военните действия на Израел в ивицата Газа от гледна точка на ангажимента на държавите, получаващи американски оръжия, да спазват международното хуманитарно право при военни операции. Това заяви Матю Милър, говорител на Държавният департамент на САЩ, цитиран от Ройтерс.

Евентуално настъпление срещу приютилия 1,3 милиона души град Рафах, потърсили убежище в него, ще предизвика хуманитарна катастрофа, заяви германският външен министър Аналена Бербок, цитирана от Ройтерс.

"1,3 млн. души са в очакване, струпани в много тясно пространство. На практика те няма къде другаде да идат. Ако израелската армия започне операция срещу Рафах в подобни условия, това ще бъде хуманитарна катастрофа", каза в сряда дипломат номер едно на Берлин на пресконференция в Йерусалим по време на посещението си в Израел.

Бербок добави, че Германия настоява за санкции на Европейския съюз срещу екстремистките еврейски заселници, които нападат палестинци на окупирания Западен бряг, след като по-рано Франция, Вашингтон и Великобритания въведоха подобни мерки.

Военните действия на Израел срещу град Рафах в южната част на ивицата Газа са престъпление и трябва да бъдат спрени незабавно, заяви говорителят на турското външно министерство Онку Кечели, цитиран от ТРТ Хабер.

"Това, което се случва сега в Рафах, е престъпление по силата на международното и хуманитарното право. Операцията трябва да бъде прекратена незабавно. Трябва да бъде намерено трайно решение, в което да бъдат взети под внимание интересите и на двете общности. Вероятно до разрешаването на конфликта няма да остане престъпление по силата на международното право, което Израел да не е извършил", заяви още Кечели.

Палестинският президент Махмуд Абас призова в сряда "Хамас" "бързо да сключи споразумение", за да бъде защитен палестинският народ от "последиците на нова катастрофа", предаде Франс прес.

"Призоваваме движението "Хамас" бързо да сключи споразумение за затворниците, за да бъде спестена на палестинския народ още една катастрофа", каза Абас, цитиран от палестинската новинарска агенция УАФА.

Преговорите и войната

Международните усилия за постигане на прекратяване на огъня между Израел и "Хамас" претърпяха в сряда неуспех, тъй като Израел отзова преговорния си екип, а Бенямин Нетаняху обвини "Хамас", че спъва преговорите с "илюзорните" си искания, предаде Асошиейтед прес.

Коментарите на Нетаняху дойдоха часове след като местни медии съобщиха, че израелският лидер е наредил на израелската делегация да не продължава преговорите в Кайро, което предизвика критики от страна на семействата на около 130-те останали заложници, за много от коите се смята, че вече са мъртви.

Роднините на заложниците заявиха, че решението на Нетаняху е равносилно на "смъртна присъда" за техните близки.

"В Кайро Израел не получи никакво ново предложение от "Хамас" за освобождаването на нашите заложници", заяви в изявление Нетаняху и допълни: "Евентуална промяна в позициите на "Хамас" ще позволи напредък в преговорите".

Представители на "Хамас" не бяха открити за коментар, отбелязва АП. Но ислямистката групировка вече заяви, че няма да освободи всички заложници, докато Израел не прекрати офанзивата си, не се изтегли от Газа и не освободи голям брой палестински затворници, включително командири от палестинското движение. Нетаняху отхвърли тези искания, като ги нарече "илюзорни".

Войната в ивицата Газа започна, след като на 7 октомври бойци от ислямистката групировка нападнаха Южен Израел, убиха около 1200 души и взеха 253 заложници според израелски данни. В отговор израелската армия предприе офанзива Газа, в резултат на която според палестинските здравни власти досега са били убити около 28 000 палестинци. Под отломките на разрушените сгради има още хиляди тела.

Дир.бг