6 концепции за териториални инвестиции, подадени от общини и организации в област Шумен, преминаха първи етап на оценка и по проектите, заложени в тях започват обществени обсъждания. Пет от тези концепции са в партньорство на общини и организации и прогнозният бюджет по изпълнението на дейностите, включени в тях, възлиза на 25 739 800 лв., от които 21 824 300 лв. са планирани по Програма „Развитие на регионите“. Одобрена е и една индивидуална концепция на Община Шумен с финансиране по Програма „Околна среда“ на стойност 7 403 718,21 лв.
Това съобщиха на пресконференция експертите от Областния информационен център в Шумен.
Три от концепциите са на община Шумен, като в една от тях общината кандидатства самостоятелно, а в другите две е водеща в партньорство с община Каспичан и с "Иностарт" ООД, Стопанска камара-Шумен.
“Всяка концепция е съвкупност от проекти. В нашите се акцентира на туризма, където си партнираме с Каспичан и на подобряване на градската среда. Залагаме на идеи и инвестиции в прилагане на зелени мерки на територията на град Шумен. За внедряване на технологични решения за създаване на интелигентна градска среда”, каза заместник-кметът по икономическо развитие Николай Колев.
Останалите концепции от областта, преминали първия етап на оценка, са 'Устойчиво развита среда в региона с водещ партньор Фондация „Аделе“, „Приключения и отдих в долината на река Камчия“ – създаване на туристически продукт в устойчива околна среда с водещ партньор Община Смядово и с участие на община Велики Преслав, община Върбица, община Дългопол, “Устойчива мобилност и равен достъп до качествено здравеопазване, образование и обществени услуги с водещ партньор Община Велики Преслав и с участие на Смядово и Върбица.
“По всяка една от концепциите и проектите, включени в нея ще се проведат публични обсъждания, на които могат да присъстват всички заинтересовани страни и граждани и да изкажат мнение, предложение или възражение по представените концепции. Освен това, на страницата на ОИЦ и на страниците на общините с одобрени проекти ще се публикуват анкети. Те са анонимни и ще събират мнения по проектите”, обясни експертът в ОИЦ-Шумен Ирена Стефанова.
Тя допълни, че мненията в анкетите, дадени от граждани и организации, ще се обобщят и ще окажат влияние върху последващата оценка на концепциите, както и дали ще получи финансиране. За това тя прикани гражданите да се включат.
Първото обществено обсъждане е на 29 февруари от 16,00 часа в залата на ОИЦ. Ще се дискутира по идеите на община Шумен за намаляване на вторичното разпрашаване чрез прилагане на зелени мерки, както и за внедряване на технологични решения за по-добра градска среда.
ШУМ.БГ
Коментари
Каспичан
Гледам и не вярвам на ушите си.Това не е ли Жуууумерката.И той ни излъга аз с Герб никога аз с ДПС никога Аз с комунистите никога.Дрън друн
Анонимен
Къв туризм като града ти няма адекватен обществен автотранспорт? Да ви ....
Анонимен
то кенеф няма циганките си прибират метлите вътре ти за транспорт
Анонимен
Общинатада вземе да асфалтира улицата за кьошковете, дупка до дупка, пътя на изхода за Лозево, и другия път за Новосел, само дупки. Намерете милиони да поправите военния път Лозево Кочово-Преслав, за да намалите трафика през дивдядово
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Искаме красива ботаническа градина.
Анонимен
Искаме филиал на медицинския университет, в който да се обучават много лекари. Здравеопазването ни е ударило дъното. Добпе лекари все не стигат.
Анонимен
ВЕЛОАЛЕИ КОГА?