6 концепции за териториални инвестиции, подадени от общини и организации в област Шумен, преминаха първи етап на оценка и по проектите, заложени в тях започват обществени обсъждания. Пет от тези концепции са в партньорство на общини и организации и прогнозният бюджет по изпълнението на дейностите, включени в тях, възлиза на 25 739 800 лв., от които 21 824 300 лв. са планирани по Програма „Развитие на регионите“. Одобрена е и една индивидуална концепция на Община Шумен с финансиране по Програма „Околна среда“ на стойност 7 403 718,21 лв.
Това съобщиха на пресконференция експертите от Областния информационен център в Шумен.
Три от концепциите са на община Шумен, като в една от тях общината кандидатства самостоятелно, а в другите две е водеща в партньорство с община Каспичан и с "Иностарт" ООД, Стопанска камара-Шумен.
“Всяка концепция е съвкупност от проекти. В нашите се акцентира на туризма, където си партнираме с Каспичан и на подобряване на градската среда. Залагаме на идеи и инвестиции в прилагане на зелени мерки на територията на град Шумен. За внедряване на технологични решения за създаване на интелигентна градска среда”, каза заместник-кметът по икономическо развитие Николай Колев.
Останалите концепции от областта, преминали първия етап на оценка, са 'Устойчиво развита среда в региона с водещ партньор Фондация „Аделе“, „Приключения и отдих в долината на река Камчия“ – създаване на туристически продукт в устойчива околна среда с водещ партньор Община Смядово и с участие на община Велики Преслав, община Върбица, община Дългопол, “Устойчива мобилност и равен достъп до качествено здравеопазване, образование и обществени услуги с водещ партньор Община Велики Преслав и с участие на Смядово и Върбица.
“По всяка една от концепциите и проектите, включени в нея ще се проведат публични обсъждания, на които могат да присъстват всички заинтересовани страни и граждани и да изкажат мнение, предложение или възражение по представените концепции. Освен това, на страницата на ОИЦ и на страниците на общините с одобрени проекти ще се публикуват анкети. Те са анонимни и ще събират мнения по проектите”, обясни експертът в ОИЦ-Шумен Ирена Стефанова.
Тя допълни, че мненията в анкетите, дадени от граждани и организации, ще се обобщят и ще окажат влияние върху последващата оценка на концепциите, както и дали ще получи финансиране. За това тя прикани гражданите да се включат.
Първото обществено обсъждане е на 29 февруари от 16,00 часа в залата на ОИЦ. Ще се дискутира по идеите на община Шумен за намаляване на вторичното разпрашаване чрез прилагане на зелени мерки, както и за внедряване на технологични решения за по-добра градска среда.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ННН
Ако има главен архитект на място и общинари , които да мислят за града не само за джоба си и да престане на всяко зелено петно да изниква блок града ни ще остане зелен и без идейни проекти. Само ще трябва да се поддържат дърветата и градинките. Природата се е погрижила да имаме прекрасни паркове. Искате ботаническа градина? Ако се възстанови Патлейна както я помня от детството си ще ни завижда вс
ННН
Ще ни завижда всяка ботаническа градина. Ама няма топки - нито управляващи, нито граждани. Всички са независими. Да живее демокрацията. Заприличахме на излезли от Матрицата
Гражданин
Каква зелена среда, какво запрашаване.....елате да видите какво сътворихте на ул. Шуменска комуна! Излязохте всички дървета, които пазеха сянка и жителите години наред си ги пазиха. Сега е черно като катран без един стрък зеленина. Но все пак техн. ръководител на обекта каза "Нали си имате климатици....", казвайки това беше паркирал на сянка под едно дърво...
Анонимен
Граждани на Шумен видяхте ли каква е концепцията - за РАЗПРАШАВАНЕ НА ШУМЕН. Вие такава глупост чували ли сте . Ще правим прах и после да засаждаме дървета за да го улови. Абе кмете, нямате ли от ШУ някой професор да ви обясни просто какво означава думата разпрашаване. Аз бих потънал от срам , а оня мазния зам кмет се надул като пуяк. Пълен егоцентрик, че разбира от всичко . Голям смях и срам ни