Япония отбелязва днес 13 години от опустошителното земетресение и цунами, които засегнаха североизточните райони на страната и доведоха до смъртта на над 22 000 души, предизвиквайки най-тежкото ядрено бедствие в света след аварията в Чернобил през 1986 г., предаде Киодо.
Въпреки че възстановяването на най-сериозно засегнатите от земетресението с магнитуд 9,0 и последвалото го цунами напредна през следващите години, животът на близо 29 000 души, които не могат да се завърнат в домовете си, все още не се е нормализирал, а усилията за почистване на ядрения комплекс "Фукушима-1" се очаква да продължат десетилетия.
През 2022 г. правителството спря да организира възпоменателни церемонии в Токио, а общините в засегнатите райони вече провеждат такива прояви в по-малък мащаб. Японският министър-председател Фумио Кишида ще присъства днес на церемонията, организирана от префектура Фукушима.
По последни данни на Националната полицейска агенция, публикувани в петък, броят на жертвите на бедствието е 15 900 души, а 2520 души все още са в неизвестност към края на февруари. По-голямата част от смъртните случаи и случаите на изчезнали лица са в префектурите Мияги, Фукушима и Ивате. По данни на Агенцията за възстановяване към декември миналата година смъртните случаи, свързани с бедствието, като например от болести или предизвикани от стрес самоубийства, са били 3802.
БТА
Коментари
Добави коментар