Обявиха номинациите за Наградата на Шумен за изкуство и култура за 2023 г. Срокът за предложенията изтече на 28 февруари и имената бяха публикувани на страницата на Общинския съвет.
В първоначалния вариант на текста се казваше, че има номинации само в 3 от 10-те категории на наградата. По-късно стана ясно, че заради „техническа грешка” на поддържащите сайта на Общинския съвет не са били публикувани предложенията в другите 7 категории.
„Наградата на Шумен за изкуство и култура“ се връчва ежегодно като признание на гражданите на общината към творците и дейците на културата на Шумен за техните творчески постижения. Тя се присъжда за произведения, създадени на територията на общината предходната година.
В раздел “Литература” за наградата е предложен Антоний Димов за стихосбирката “Есхатологии”. Предложението е направено от председателя на СНЦ “Клуб култура в Шумен” Христо Атанасов. Отбелязано е, че то е постъпило на 1 март, т.е. след крайния срок, определен в Статута за връчване на наградата. Дали номинацията ще бъде допусната за разглеждане, ще реши жури в състав от 15 души, което предстои да бъде избрано.
В раздел “Театър” предложен за Наградата на Шумен е екипът на спектакъла “Болница накрай света”. Номинацията е направена от директора на ДКТ “Васил Друмев” Илия Виделинов.
Най-много са предложенията в раздел “Музика”.
Номинирана е Светлана Божилова, старши учител в III ОУ “Димитър Благоев” и “ръководител на вокална група за високопрофесионална дейност в системата на българското образование”. Номинацията е от директора на училището Веселина Николова.
Другото предложение е за Наташа Христова, диригент на хор “Хан Аспарух”. Номинацията е подадена от Настоятелството на НЧ “Напредък 1869”, с подкрепата на Деница Узунова, член на УС на Български хоров съюз и диригент на хор “Бодра песен” и на III ОУ “Димитър Благоев” В предложението е посочено, че Наташа Христова заслужава наградата “за съхраняване на традициите на хоровото изкуство в България, популяризиране на жанра “туристическа песен”, за професионализъм и отдаденост на хоровото дирижиране”.
Номинация има и д-р Христо Атанасов - диригент на Градски духов оркестър „Михаил Биков“ при НЧ „Ст. Чилингиров-1963“ за поредица от разнообразни концерти, поддържане на модерен облик на сценичното пространство. Номинацията е за индивидуална награда и е от Севдалина Георгиева - председател на НЧ „Ст. Чилингиров - 1963“
Маестро д-р Христо Атанасов, Градски духов оркестър „Михаил Биков“ и Смесен хор „Проф. Венета Вичева“ са предложени за колективна награда за организиране и участие в музикален продукт „Помниш ли ти“ по оперетата „Царицата на чардаша“.
В раздел “Музика” за индивидуален приз е предложен Красимир Савов за спектакъла „Без радио не мога“.
В същия раздел е номиниран за колективна награда Детски хор „Бодра песен“ с художествен ръководител и диригент Деница Узунова за премиерата на „Меса на радостта“ от Амброж Чопи.
За Наградата на Шумен е предложен и Смесен хор „Родни звуци“ с диригент проф. Д-р Николай Андриянов за прояви по повод честване на 125 години от основаването му, за концерта в театър „Мария Филотти“ в гр. Браила, по повод 190 години от рождението на Добри Войников, за високи художествени постижения през 2023 година.
За колективна награда в раздел “Музика” е номиниран и Народен хор към СУ „Сава Доброплодни“ с ръководител Веселка Антонова за високо художествено ниво.
В раздел “Танц” за индивидуална награда е предложена Димитрина Узунова-Господинова, ръководител на Детски танцов състав „Венче“ и Фолклорна формация „Омая“. Номинацията е за приноса ѝ за издигане равнището на духовния живот в Шумен.
За колективната награда в този раздел е номинирана Школа за класически танци към ОДК – Шумен с художествени ръководители Светла Денчева и Юлия Николова за Коледен балетен концерт „Бяла е, вълшебна е, Коледа е...“
В раздел “Архитектура” номинациите са за арх. Милен Мънков за „Ритейл парк – Шумен“ и за арх. Пламен Георгиев за „Жилищен комплекс от две сгради“
Документален филм „Времето на Войников“, автори Станчо Пенчев и Добромир Добрев е предложението в раздел “Фотография, видео и кино творби”.
В раздел “Изобразително изкуство” предложението за индивидуална награда е за Светозар Чилингиров за Самостоятелна изложба живопис, открита през юни м.г. в ХГ „Е. Карамихайлова“
Номинацията за колективно отличие в раздела е за Атанас Атанасов и Валерий Желязков за Съвместна изложба, открита през април м.г. в Изложбена зала на РБ “Стилиян Чилингиров“
В раздел “Приложни изкуства” са номинирани Радослав Ценов за Декоративна металопластика, експонирана на новите алеи на ул. „Марица“ (индивидуална) и Школа „Дърворезба“ при ОДК - Шумен, с ръководител Ангел Минчев за аранжирана изложба в МОН през 2023 г. по случай 18 години от създаването на школата (колективна).
В раздел “Дейци на културата” за Наградата са предложени Марияна Петкова - художник и Румяна Симеонова – литератор за реализиране на поредица от събития на СНЦ „Клуб култура за Шумен“
В раздел “Публицистика и журналистика" няма постъпили предложения.
„Наградата на Шумен за изкуство и култура“ се състои от диплом, знак на общината (плакет за колективните носители) и парична награда 800 лева за индивидуалните носители и 1 000 лева за колективните.
Наградата се връчва в Деня на Шумен 11 май.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
И в културата, както и в образованието няма предложения, защото всички знаят, че гласуванията в комисиите са политически предопределени.
Анонимен
Показателно за Шумен, който от един духовен град, средище на култура, се превърна в дълбока провинция. И това не без помощта на хората, назначени в т. нар. отдел "Култура" в общината. Днес културата в Шумен управляват медицинска сестра, певец на народни песни, музикант - последните двама можете да ги видите и слушате вечер по кръчмите. Позор и падение. Жалко за Шумен и шуменци.
Анонимен
Доктор по приемна грижа /каквото и да означава тази степен, присъдена от Шуменския университет/ пък искала да управлява публичните прояви в общината. Очевидно се смята за голям капацитет. Способностите й ги видяхме на Бабин ден и подготвения от нея концерт в Младежкия дом с водещ работещият в отдел "Култура" певец Петко Захариев. Дъно. По-надолу няма накъде. Ама тя си го харесвала, хубавичко било.
Анонимен
Илия не беше ли мераклия за директор в софийските общински театри?
Анонимен
Съвършено невярна информация. Единствената категория без номинация е публицистика и журналистика. И сега разбирам защо.
мечо бокса
да земат да направиат едно хубава заведение за хора със пари а не да ми дават статуи на хората.
Анонимен
По абсурдна новина нямаше ли
Анонимен
Бабин ден си беше едно читалищно мероприятие, с което социалната зам. кметицата реши да изпъкне, сама се хвали и сама се оценява.Но всеобщото мнение извън кръга й от придворни дами е много различно. Откритата война с другата зам. кметицата е за изземване на функциите на отдел култура.Само с раздаване на мартенички и цветенца не става.Изисква се сериозен културен потенциал.
От артелната
Ех, ако имаше награда за АНТИжурналистика и манипулативна публицистика, сигурно щеше да има голям наплив. Чета сайта на една млада пенсионерка и си викам ЯЗЪК за професията