Не бих се фиксирала на датата, според мен важното е през 2025 г. България да бъде в еврозоната и това е реалистично. Това каза управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева на брифинг в София в отговор на журналистически въпрос реалистично ли е България да влезе в еврозоната от 1 януари 2025 г.
Знаем, че за България влизането в еврозоната е приоритет, основателно, тъй като това е начин, по който можем да подобрим конкурентоспособността на българската икономика, да намалим разходите по транзакции в търговията и във финансовата сфера, за някои отрасли на икономиката да увеличим привлекателността на България и да сме по-привлекателни за прилив на инвестиции в страната, каза Георгиева.
По думите й всичко се прави, за да може България до края на тази година да посрещне всички показатели за членство в еврозоната. Според мен има добри условия страната да ги покрие до края на годината, което ще рече, че догодина по някое време тя може да бъде в еврозоната, каза още Кристалина Георгиева.
Ние препоръчваме българското правителство да бъде особено внимателно за тези инструменти, които са в техните ръце и оказват влияние на движението на цените не само за влизането в еврозоната, а защото, всички знаем, инфлацията е като данък върху доходите на хората и особено тежко се отразява на по-бедното население тук и навсякъде по света, каза управляващият директор на МВФ.
В отговор на въпрос как изглежда икономиката на страната, Кристалина Георгиева коментира, че на фона на света България изглежда добре. България съумя да задържи растежа в позитивна територия и миналата година, и тази година. За тази година прогнозите са около 2,7 процента, посочи тя и добави, че повече подробности по темата ще има на 19 март при приключването на експертната мисия на МВФ, която е на посещение у нас. В същото време инфлацията също слезе надолу. Очакваме до към края на годината да падне до към под 4 процента, каза още Георгиева.
България стои много добре, с изключение на инфлацията, което не е наш проблем, не ние създадохме тази инфлация, отбеляза Георгиева и добави, че тя дойде от двата последователни шока - пандемията, която удари по движението на стоки и функционирането на световната икономика, и войната в Украйна, която за Европа, включително за България, остава значителен фактор, тъй като много силно повлия на цените на енергоносителите.
БТА
Коментари
Шуменец
МВФ е "виновен" за въвеждането на валутния борд в България. Години наред това се определяше като "най-успешния държавен акт в историята на България от началото на прехода". Донесе ни стабилност и просперитет. Сега велики български икономист ни казват, че е време за еврото. Има логика! Браво!
Шуменец
Валутен борд означава, че лева е на твърд теглич с германската марка. Герм.марка има основната тежест при формиране стойността на еврото. Следователно лева и еврото са свързани с неразрушима гъвкава връзка. Питам тогава, защо аджаба на нас ние нужно еврото освен, за да загубим сигурността, която ни дава най-мощната икономика в ЕС, а именно Германия.
Анонимен
До последния "икономист" - германска марка не съществува вече и оттогава левът е с твърд курс към еврото. Левовете са едни жетони, които имат курс 1.95583 жетона за едно евро.
Шуменец
За протокола - цитираният курс от 1.95583 е обменния курс на дойче марката за 1 евро към датата на неговото приемане, т.е. 01.01.1999 г.
Анонимен
Шефката на МВФ, която е "българка" ужким предлага да се откажем от сигурността на валутния борд като инструмент на МВФ и да се отдадем изцяло на ЕС като приемем еврото. Поредният предател на България, но този път в пола. Край нямат предателите.