2 417 кучета и 683 котки са кастрирани в приюта за животни „Тонка Петрова“ в Шумен за последните 3 години. Много четириноги са осиновени в Германия, но популацията от бездомни кучета и котки не намалява и проблемът не е намерил трайно решение.
Това каза управителят на приюта Златина Пенева на проведената среща на тема „Овладяване и намаляване популацията на безстопанствените кучета на територията на община Шумен”.
На дискусията присъстваха кметът Христо Христов, Светослава Хайнова - зам.-кмет по социална политика и здравеопазване, Катрин Флюкигер от немското сдружение „Повод за надежда“, което подпомага приюта в Шумен, кметове на села, ветеринарни лекари, представители на нестопански организации, граждани.
Според Златина Пенева липсата на контрол за регистрация, чипиране и кастрация е основната причина броят на бездомните кучета и котки да не намалява. Според нея докато стопаните не се задължат да регистрират животните, за да могат да се проследяват и да им се налагат санкции, то процесът няма да се обърне.
За затягане на мерките за регистрацията и чипирането на кучетата се обяви и кметът Христо Христов. Той подчерта, че сериозен проблем са и скитащите, бездомни кучета и заяви, че трябва да се работи на различни нива, за разрешаване на проблема. “Ще въведем мерки на общинско ниво, за да подпомогнем и работата на приюта. С тази дискусия поставяме начало на регулярни срещи, за да обсъдим начините да се справим с бездомните кучета”, каза Христов.
Според Катрин Флюкигер проблемът е регионален. “Има подобрение на ситуацията в последните години. Надявам се на добро и интензивно партньорство с общинското ръководство, което да е в услуга и на хората, и на животните”, заяви Катрин Флюкигер. Тя изказа благодарности към екипа на приюта за работата, която вършат. До момента 760 кучета и 58 котки са напуснали община Шумен и са изпратени за осиновяване в Германия.
Ветеринарният лекар от Шумен д-р Мария Петкова апелира да се обърне внимание на идентификацията на животните. “Кучетата и котките да са регистрирани, да са с чип. По този начин могат да се проследят, да се знае кой е собственикът им”, заяви Петкова.
Кметът Христов отговори, че служителите по Наредба 1 на общината и ще следят и санкционират по-стриктно за нарушители - собствениците на нерегистрирани кучета или хора, които изоставят животни.
За завишаване на глобите на собствениците, които отглеждат нерегистрирани животни се обяви и ветеринарят д-р Валентин Атанасов. Той каза, че е набелязал 16 мерки за намаляване на бездомните кучета, които в писмен вид предостави на администрацията.
Ветеринарните лекари поискаха съгласуване на тяхната дейност с тази на общината по отношение на чипирането на животни, но се оказа, че администрацията не разполага с четец на чипове.
По време на дискусията се чуха предложения за провеждане на кампании за регистрация на дворните кучета по селата и вилните зони, като служители на общината ходят на място за това, собствениците, които не желаят да кастрират животните си, да плащат по-висок данък за тях, за увеличаване на глобите и др.
В края на срещата от община Шумен заявиха, че дискусиите по проблема ще продължат с регулярни срещи, а предложените днес мерки ще се обсъдят и тези, които може ще се приложат на практика.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Имен
Възможна е такава бройка, но според мен е само на хартия!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Тя държавата се тресе тоз умник за кастрация на кучета говори....
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Щом,като популацията не намалява значи кастрирането не дава нужни резултати.Съберете ловните дружинки и ги убийте,като през комунизма.
Анонимен
Не знаех че в Шумен има толкова много кретени. Кой от кого е по умен.