Споразумение за сътрудничество в областта на културата и туризма подписаха областните управители на Шумен и Варна Добромир Добрев и Андрияна Андреева. Документът бе парафиран в музея на Националния историко-археологически резерват „Плиска“, а символично старт на инициативите бе даден пред Голямата базилика в Плиска.
Каузата, по която ще работят двете администрации, е „Популяризиране на туристически обекти и дестинации, подкрепа и опазване на културно-историческото наследство на територията на област Шумен и област Варна“.
Целта е знакови за двете области туристически обекти и паметници от културно-историческото ни наследство да бъдат популяризирани и съхранени като част от дейностите за постигане на устойчив туризъм в двата региона.
“В споразумението, което подписахме има няколко пункта, в които ние ще си сътрудничим в областта на културата, в областта на историческите събития, популяризиране на паметници, които имаме в двете области, работата ни с деца. Искаме да засилим сътрудничеството и всяко едно събитие, което започва в Шумен да има опашка във Варна и обратно – всяко събитие със старт във Варна да има отзвук и в Шумен. Искаме и да покажем места, които са останали незаслужено в страни от туристическия поток”, каза на пресконференция областният управител на Шумен Добромир Добрев.
Областният управител на Варна Андрияна Андреева съобщи каква ще е първата съвместна инициатива. Тя ще се нарича “По пътя на вярата и буквите”.
“Намираме се на свято място – Дом на вярата, на азбуката. Тук са символите, които дават единение и ние искаме да се обединим, за да покажем на децата и на света какво имаме. Първият проект, който ще осъществим е “По пътя на вярата и буквите”. Пътешествието ще започне от Голямата Базилика в Плиска и ще ни отведе до ранно християнския манастир “Света Богородица” в местността “Пчелина” край Варна, от където също се разпространява вярата и писмеността ни. Това искаме да покажем на децата ни – тези съкровища по нашите земи”, заяви Андреева.
Споразумението предвижда още двете институции да обменят информация, да бъдат реализирани и координирани съвместни инициативи и тематични събития в общините, част от област Шумен и област Варна, да бъдат организирани работни срещи и дискусии за развитие на туризма, да бъде оказвано съдействие и подпомагане на дейности на различни организации, насочени към развитие на туризма и опазване на културно-историческото наследство на територията на област Шумен и област Варна.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Професор ''Недуразумение",сключи споразумение!
Анонимен
Срамно е когато псевдо - интелигенцията е тикана напред от политичаска партия.
В интерес на истината ПП са една сбирщина от нереализирани умници, на които до този момент никой не обръща внимание.
Колев
Защо представителите на държавата в две области трябва да сключват споразумение да си сътрудничат? По тази логика трябва и пожарникари, данъчни, лекари и т. н. да си сътрудничат след "сключен" договор. А трябва ли ми договор с кмета /като шуменец който не е гласува за него/?
Анонимен
Като гледам гайдарите са по - вече от присъстващите на уникалното събитие
Наградата на Шумен
за изкуство и култура беше същата пародия. венци венков даде на краси савов 800 лв, да си ги изпият на вилите си в драгоево. догодина ще бъде за трети път.
Анонимен
Професор Добрев беше директор на училището, което завърших през 2007 година. Преподаваше ми и в университета, но за съжаление по история на религиите ми писа оценка Среден 3 и заради това след първия семестър не можах да взимам стипендия. След това стана Началник на Регионално управление на образованието - Шумен и накрая областен управител. За областната управителката на Варна нищо не знам
Анонимен
Стил на облекло на по-общата снимка-ужас !.....и това са представители на държавната администрация.....всъщност май и държавата ни е такава....
Анонимен
Учените са пренесли клетки и ДНК от бавноходките върху човешко ДНК клетки, което е направило човешките клетки да издържат на 600 пъти по голяма радиация. Това ще помогне на хората да се заселят на Марс и да се разселят в космоса.
за критикарите
Когато гроздето е високо, винаги е кисело.