17-годишен младеж е първият, заразен с коклюш в област Велико Търново за тази година, съобщиха от Регионалната здравна инспекция.

Младежът, при който коклюшът е потвърден и в Националния център по заразни и паразитни болести, е бил ваксиниран и заболяването протича леко.

17-годишният е на домашно лечение, заяви пред БНР директорът на РЗИ-Велико Търново д-р Евгения Недева.

Под медицинско наблюдение са контактните му съученици от великотърновско училище.

Разпредени са противоепидемични мерки като често проветряване и дезинфекции на повърхностите.

Ваксинацията е основното профилактично средство срещу коклюш, припомнят здравните власти.

Справката на РЗИ Велико Търново за 2022 г. и 2023 г. показва, че нивото на имунизация и реимунизация срещу заболяването в региона е над средното за страната.

Извършват се проверки при личните лекари за обхвата на имунизациите срещу коклюш.

Малко по-рано директорът на Националния център за заразни и паразитни болести проф. Ива Христова обясни в телевизионно интервю, че коклюшът е едно сериозно заболяване - "смъртността достига 2-4% и не е случайно, че ваксината е в задължителния имунизационен календар".

"Очевидно има скрита заболеваемост, тъй като не може да бъде открит източника на заразата. Болните хора разпространяват бактериите още в инкубационния период - още преди изявата на симптомите. Ако се хване още в първата седмица, лечението ще даде ефект и ще се пропуснат тези пристъпи на кашлица. Но ако се изпусне този период и минат десетина дни, при неваксинираните лица се стига до тежки пристъпи - конвулсии и гърчове, които водят до невъзможността да се поеме въздух", обясни още експертът.

Дир.бг