Мощната градушка, която вчера удари Южна България, а на места ледените късове бяха с големината на орех, е нанесла огромни щети. Унищожени са хиляди декари със земеделска продукция в Старозагорско и Пловдивско, съобщиха БНТ и bTV.
Изпълнителната агенция за борба с градушките съобщи, че е изстреляла 600 ракети, за да предотврати още по-големи проблеми. Тази сутрин температурите са ниски, на места има условия за слани, предупреждават синоптиците.
В старозагорското село Зетьово има сериозни щети по реколтата. Такова масово унищожение е имало през 2018 г. последно, казват местни агрономи. Абсолютно унищожени са около 5 хиляди декара земеделски площи, съобщи кметът на селото Иван Ганев.
Описването на щетите продължава, като се очаква засегнатите площи да се увеличат, защото снощи е паднала втора градушка.
Сериозно пострадали са и съседните села. Само част от земеделските производители имат застраховки.
"Положението е плачевно. 5000 декара са унищожени - с царевица, слънчоглед, нахут и пшеница. Има засегнати и овощни градини", добави Ганев.
В Сливенско също щетите са огромни, В новозагорското село Караново над 140 дка лозя са пострадали и хората казват, че не знаят ще има ли реколта. Житните култури ечемик и пшеница в района също са унищожени, казват производители. 20-30 минути беше сух град, после започна дъжд, такова нещо не сме виждали, казват местните.
Жътвата където я има, ще е много трудна, на места няма и да влязат комбайни. Доста земеделци разчитат на своята реколта. Сега хората могат да разчитат на държавата и Министерството на земеделието и дано се вземат мерки, защото положението е страшно", каза кметът на селото Николина Стефанова.
От Министерството на земеделието и горите съобщиха, че са сформирани експертни комисии с представители на Областните дирекции "Земеделие", които да обследват незабавно пораженията по насажденията от падналата градушка на 25 април.
По предварителни данни най-много пострадали земеделски площи има в областите Пловдив, Стара Загора и Сливен.
От МЗХ припомнят, че след настъпване на събитието, земеделските производители трябва да подадат в 7-дневен срок заявление за извършване на обследване. На база на него се издават констативни протоколи за 100% пропаднали площи в резултат на неблагоприятни климатични условия, включително градушка. Документите ще се приемат в Общинските служби по земеделие.
След като комисиите опишат щетите, стопаните ще могат да получат обезщетение по линия на държавната помощ за компенсиране на щетите, причинени от неблагоприятни климатични събития.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Ужас!
Анонимен
Уви, "прищявка" на майката Природа (или който и да почитате бог), за земеделците по тия земи е трагедия. Но още не е късно да се помисли за посев на култура, която ще може да узрее до септември-октомври. Друг е въпросът откъде пари за субсидиране на семе и сеитба... Дано ги обезщетят поне с някакви пари хорицата!
Анонимен
Точно с тази цел са създадени застраховките и предвидливите стопани са се възползвали от тях. Останалите ще чакат благоволението на управляващите. Лично аз не съм съгласен с парите от моите данъци да се обезщетяват земеделци, които не са се застраховали.
Анбилионимен
Е язък за малкия земеделец големите винаги отърват кожата.те вземат сопсиди.и хоп пак са добре нали това чакаха за да вземат 2 пъти.пари.
Анонимен
Дали наистина са изтреляли 600 ракети.?