Обмяна на опит между лесовъди и прилагане на иновативни природосъобразни методи за стопанисване на горите събра много експерти на територията на ДГС-Смядово и ДГС-Върбица, съобщиха от пресцентъра на СИДП.
Съвместното съвещание, с участието на над 60 лесовъди и служители на двете стопанства, даде възможност на експертите от териториалните поделения да споделят добри практики и да обсъдят много въпроси свързани с нормативната база и нейното прилагане.
През последните няколко години ръководството на ДГС-Смядово обръща особено внимание на природосъобразните методи и системи за стопанисване на горите, стана ясно още в началото на събирането. В един от обектите лесовъдите показаха прилагането на Саарландския метод за устойчиво стопанисване на горите. Опитът е взаимстван от Саарланд, Германия и е подходящ за защитени зони. Той е щадящ за горите и освен това опазва местообитанията на ценни защитени видове птици, като малкия креслив орел и др. С помощта на този метод се постига добив на висококачествена дървесина с минимални средства и при максимално опазване на природата.
Насаждението, в което се прилага методът е широколистно високостъблено и е на възраст от 25 години. То попада в защитена зона по директивата за местообитанията част от Натура 2000 – BG 0000149 – „Ришки проход“. Гората в подотдела има няколко защитни функции – защитна ивица шосе, защитена зона, Гори с висока консервационна стойност /ГВСК/ 1 и ГВКС 4.
В практическото прилагане на Саарландския метод на терен участниците в съвещанието бяха разделени на 4 групи, като всяка беше оборудвана с необходимите инструменти и средства при провеждане на метода. След около час работа участниците в съвещанието обходиха насаждението и извършиха анализ на постигнатото от отделните групи.
На друг от обектите, до село Риш, домакините от Смядово показаха 50 годишна култура от бял бор с участие и на черен бор, сребролистна липа и обикновен габър. Гората е създадена от местните лесовъди и доброволци и е отличен пример за пълното спиране на ерозията в района.
В следобедните часове на деня съвещанието по стопанисване на горите продължи в зряла дъбова гора в близост до Върбица. На терен беше обсъдена и темата за навременния ентомологичен и фитопатологичен мониторинг на горите, които дават възможност за своевременна реакция при влошаване на санитарното състояние на отделните насаждения.
Участие в съвещанието взеха и представители на СИДП и РДГ– Шумен. В края на проявата експертите от всички структури отбелязаха, че трябва по-често да има такива събирания, за да се обменя опит между лесовъди, които работят в сходни по характер и условия стопанства.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Горските са най-иновативните лицемери - оставят по едно дърво на 5 дка и викат има прираст. Вътре само вършина и трънки. Това ако са гори...
Анонимен
.... и накрая изядоха пет агнета ......
Сотиров Ж.
Затова всички са дебели и мързеливи. Интересно е за счетоводството явно!
Анонимен
Добре е, че наред с възрастните, виждаме и по-млади лесовъди на снимката. Повечето младежи предпочитат да дебелеят от мързел пред компютъра, но не и тези. Похвално!
Жълта подводница
Престанете с безразборната сеч! Платото и града оплешивяха! Забранете дърводобива със закон!
Анонимен
Обменят опит във Кражбата на дърва
НБР
Защо, не го правите това съвещание във втори участък, в района на Еминов, да не би да го е страх, да откриете, пак някоя крадена и складирана от ДГС Преслав от братята му дървесина. Поздрави! Върна ли се, ще има сеч!!!
НБР
Онова момченце също, ще разбере, къде е Златния дъб! На Върбица и кой я открадна! Тик,так, тик, так, саата брои обратно!
НБР
Ръководителя на ГСУ Еминов, един ден маркира миналата година и повече, не е стъпвал в гората! Всичко е ааааа, да да, да..... проверете му, протоколите за приетата дървесина и реално изписаната по превозни билети!
Ръководителя на ГСУ Мусов, маркира и след това, премаркирва! Златния дъб, за свако си! Щом говори, зад гърба на горските, и урежда експедицията на трупита, като ОЗМ, нека , да проверят!