Сръбските граждани са най-евроскептично настроени на Западните Балкани, сочи последното проучване на базирания във Вашингтон Международен републикански институт. Най-голям ентусиазъм за присъединяване към Европейския съюз показват албанците.
Ако днес се проведе референдум в Сърбия за присъединяване на страната към ЕС, едва 40 на сто от гражданите биха гласували „за“. Това показват данните от последното проучване на общественото мнение на института, проведено в шестте страни от Западните Балкани.
Сърбите, които биха гласували „против“ присъединяването на страната към ЕС, представляват 34 процента от анкетираните. Девет на сто не знаят как биха гласували или отказват да отговорят, докато 17 процента отговарят, че не биха гласували изобщо. Тридесет на сто от сърбите вярват, че ЕС е сериозен в намерението си да предложи членство на страните от Западните Балкани.
Гражданите на Босна и Херцеговина и Република Северна Македония не са толкова евроскептично настроени – повече от половината, а именно 68 на сто от анкетираните биха гласували „за“ влизането на страната си в ЕС. Петнадесет на сто от гражданите на Босна биха гласували „против“, докато 11 процента не биха гласували изобщо, а пет процента отказват да отговорят или не знаят как биха гласували, показва анкетата на американската непартийна организация.
Данните в Северна Македония са подобни – 13 процента биха гласували „против“, 11 процента не биха гласували, а седем на сто не знаят или отказват да отговорят.
На въпроса дали вярват, че ЕС е сериозен в намерението си да предложи членство на страните от Западните Балкани, 34 на сто от гражданите на Северна Македония и 44 на сто от босненците са отговорили с „да“.
Гражданите на Черна гора са по-положително настроени относно присъединяването страната към ЕС – 79 процента биха гласували „за“. Само осем на сто от анкетираните са отговорили, че биха гласували „против“, докато десет на сто не биха гласували. Едва три на сто са отговорили, че не знаят как биха гласували или са отказали да отговорят. Петдесет и девет процента от черногорците вярват, че ЕС е сериозен в намерението си да предложи членство на страните от Западните Балкани.
По-голямата част от анкетираните косовски граждани биха гласували „за“ присъединяването на Косово към ЕС – 89 на сто, докато само два процента са отговорили, че биха гласували „против“. Шест процента не биха гласували, а три – не са отговорили или не знаят. Над 60 на сто (62 процента) от анкетираните вярват, че ЕС е сериозен в намерението си да предложи членство на страните от Западните Балкани.
Албания е най-оптимистично настроена спрямо ЕС, показва проучването. Над 90 процента (92 на сто) от анкетираните са отговорили, че биха гласували „за“ присъединяването на страната към ЕС и само три процента биха били „против“. Четири на сто не биха гласували, а два процента не знаят или отказват да отговорят.
Петдесет и четири процента от албанците вярват, че ЕС е сериозен в намерението си да предложи членство на страните от Западните Балкани.
БТА
Коментари
Анонимен
То и никой не ги иска тези проруски мекерета. Да си отиват в азиатския съюз където им е мястото.
Анонимен
Бъдещето е на Евразийския съюз в който сърбите ще бъдат едни от първите на Балканите и естествено ще бъдат част от страните с право на глас. Лошото е, че ние българите както всеки път сме избрали губещата страна и ще трябва да се молим да ни вкарат в Евразийския съюз, също както молихме за влизане в ЕС. Отново ще бъдем в поза "партер" и ще изпълняваме всички разпореждания, както е и в момента.
Анонимен
Споменте си благоденствието на Европа като напълно зависима от суровите на Русия, които бяха евтини и достъпни за всички до преди 2 години. Вижте я как изглежда сега. Сега си предствете, че вие като шуменци се откажете от услугите на ВиК и Енерго-про и решите да ползвате бутилирана вода от Америка и ток от акумулатори от Китай, щото горните фирми нещо не ви кефят. До къде ще издържите? А?
Анонимен
Споменте си благоденствието на Европа като напълно зависима от суровите на Русия, които бяха евтини и достъпни за всички до преди 2 години. Вижте я как изглежда сега. Сега си предствете, че вие като шуменци се откажете от услугите на ВиК и Енерго-про и решите да ползвате бутилирана вода от Америка и ток от акумулатори от Китай, щото горните фирми нещо не ви кефят. До къде ще издържите? А?