Със 78 гласа „за“ , без "против" и "въздържал се" парламентът одобри проекта на решение на „Продължаваме промяната-Демократична България“(ПП-ДБ), с който задължава представителите на правителството в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ) да подкрепят осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване в размер на 11 % от 1 юли т.г.

ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане" не участваха в гласуването. Така решението бе прието с гласовете на ПП-ДБ, "БСП за България", "Има такъв народ" и двама независими депутати.

Съгласно мотивите на вносителите в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2024 г. са разчетени средства за ежегодното осъвременяване на пенсиите в размер на 11 %. В същото време в публичното пространство се появи информация за намаляване от 11 % на 10 %, се казва в аргументите. Според вносителите от въвеждането на т.нар. швейцарско правило до момента не е имало случай на намаляване на процента на осъвременяване при наличие на разлика между прогнозни и действителни данни. В тази връзка е необходимо представителите на Министерския съвет в Надзорния съвет на НОИ да изпълнят волята на Народното събрание, което е предвидило в ЗБДОО осъвременяване на пенсиите по чл. 100 в размер на 11 %.

Според ГЕРБ-СДС и „Има такъв народ“ днешният дебат е безсмислен, защото пенсиите ще бъдат осъвременени с 11 % и за това решението вече е взето от НОИ.

Дебатът днес е накъде България ще върви занапред икономически, къде искаме да сме след 5 годни, а не някакви дребни предизборни машинации, коментира бившият финансов министър Асен Василев. По думите му една от партиите трябва да се прекръсти на „Има такава наглост“, защото „Има такъв народ“ са предложили Николай Василев за премиер, а той на свой ред е предложил на него и на Кирил Петков да станат министри в неговия кабинет, но двамата са отказали „офертата“. Василев не бил съгласен с финансовата политика на Николай Василев, която предвиждала нулев дефицит в края на годината.

Нашата финансова политика има много силни финансови измерители – равномерно разпределение на средствата за инфраструктура във всички общини, в демографската политика, във всеки един аспект от развитието на България, изтъкна бившият финансов министър. 

Вие искахте от Николай Василев да бъдете финансов министър, ние нямаше как да се съгласим, отговори му Станислав Балабанов от ИТН, което провокира Николай Денков да го репликира. Толкова много лъжи за единица време не съм  виждал, бях там, когато се обади Николай Василев и предложи и на трима ни да сме министри, обясни той. Финансовата политика на Николай Василев щеше де е по-лоша и от „постната пица“, смята бившият премиер.

По думите на Венко Сабртуев (ПП-ДБ) на служебното правителство не може да се има доверие, НС трябва да осуети плановете да бъдат ощетени българските пенсионери, които от години са свикнали да живеят с „постна пица“. Колежката му Венеция Ангова посочи, че за 3 години управление на ПП-ДБ са наваксани 10 години в икономиката и това става с нов модел на управление на публичните финанси.

Няма как да не обърна внимание на бързата реакция на ПП-ДБ по отношение на осъвременяването на пенсиите, но тя е предизборна, коментира Георги Гьоков от „БСП за България“. С 11 на сто правителство не увеличава пенсиите, а само ги осъвременява, и това не е заслуга на „сглобката“, а изпълнение на закона. Т.е няма увеличение на покупателната стойност на пенсиите, обясни той.

ИТН ще подкрепи проекта на решение, защото социалната ни политика  е такава, но се опитвате да замажете проблемите си на гърба на възрастните хора, заяви Станислав Балабанов. Колежката му Павела Митова коментира, че в залата се обсъжда проект на решение с изтекъл давностен срок и не вижда причина за това заседание, освен предизборната  кампания на ПП-ДБ. Според колегата ѝ Гроздан Караджов ПП-ДБ продължават да не разбират как функционира държавата. Всуе се пънете, вземайте си „пачките и пуделите, и рушветите от старите влакове, които ни пробутахте“, и се махайте, но не се опитвайте да всявате паника сред българските пенсионери, допълни той.

Каквото и да говорите за пудели, пуделите сте вие, а българският народ в момента живее с една идея по-добре от екзистенц минимума, до който вие го бяхте докарали, отговори му Асен Василев (ПП-ДБ). Той посочи, че раждаемостта у нас се е увеличила през последната година.

Когато се заиграваме с категории, които не познаваме, гледайки числа и редове, единствената дума, която можем да използваме е "популизъм", включи се в дебата Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС. Той упрекна ПП-ДБ в изопачено тълкуване на цифрите за смъртността и за раждаемостта. Представете си с какви хора сме в една зала, това са индивиди, които бих казал са много далеч от човешката същност, коментира Ангелов. За колегата му Тома Биков този дебат в момента е напълно излишен.

Засрамете се, че за такива важни неща, обръщате дебата отново в лъжи, отговори Николай Денков като посочи, че за миналата година са се родили с около 560 деца повече.

Според Мартин Димитров от ПП-ДБ в този дебат се виждат повече междуличностни проблеми, вместо да се говори по същество. Пенсиите не се финансират с дълг, отрече той някои твърдения. Спрете да обиждате, предложете политики, идеи, поиска депутатът.

Според независимия народен представител Николай Дренчев е наложително да се реформира пенсионната система. По думите му 4 млрд.лв. годишно, които се дават от държавния бюджет към този на НОИ, трябва изцяло да бъдат поети от държавния бюджет и всички пенсии да се изплащат от държавния бюджет.

БТА