Дългогодишната педагожка и общественичка от Тутракан Калина Михайлова откри изложба с български народни носии в румънския град Гюргево. Това съобщи тя за БТА. Събитието се проведе в местния Дом на пенсионера, а сред гостите бяха заместник-кметът на Община Гюргево Йонел Мускалу, Огнян Илиев - първи секретар в Посолството на страната ни в Румъния, Стилиян Ницулеску - председател на Дома на пенсионера, Лили Ганчева - изпълнителен директор на асоциация „Еврорегион Данубиус“, Любомир Николов от Демократичния съюз на българите в Румъния и др. 

Експозицията съдържа 32 носии и може да бъде разгледана в Дома на пенсионера от днес до 31 май. Всички експонати са от личната колекция на Михайлова.

"На 29 април решихме със съпруга ми - отец Михаил да отскочим до Гюргево да си купим козунаци за нашия храмов празник Гергьовден. Тогава се срещнахме с г-н Ницулеску със съдействието на Теодор Василиу и той предложи да направя изложба в техния Дом на пенсионера. Уговорихме датата и така се случиха нещата. Изложбата включва носии от следните фолклорни области: Добруджа, Северняшка, Тракийска, Странджа, Шопска. Най-стари са ми престилките и носиите от севернодобруджански преселски носии - има и такива на 150 г.", разказа за БТА Калина Михайлова.

Събитието имаше и музикален съпровод. Хор „Перпетус” към Клуба на пенсионерите с диригент Мария Баяту изпълни няколко румънски и поздрави гостите с една българска песен - “Момиче бело, цървено”.

Маярия Баяту подари на Калина Михайлова традиционна румънска риза “ия” от Ардял и пешкир от Влашко.

Това е петата изложба, която българката организира в Румъния. Преди това е показвала традиционни български облекла в Букурещ, Кълъраш, Кирнодж и Бранещ.

Калина Михайлова има една от най-големите колекции с народни носии в България. Експонатите са събирани в продължение на десетилетия, част от тях са показвани в музеите в Русе, Ботевград, Търговище и Каварна. През 2015 г. тя представи ревю на български народни носии в Европейския парламент.

През 2018 г. Михайлова, тогава кмет на село Шуменци, отбеляза българското председателство на Съвета на ЕС, като всеки понеделник ходеше на работа с различна народна носия.

БТА