Към момента случаите на коклюш в България са около 1300. От тези заразени малко над 100 са в болница и голяма част от тях са приети за медицинско наблюдение, за по-активно лечение, за да сме сигурни, че няма да се стигне до неприятни последици. Това заяви  главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в предаването “Събуди се” по Нова телевизия.

По думите му мерките, които бяха взети за намаляване на възрастта на имунизиране и възможността да бъдат имунизирани бременните жени започват да дават своето отражение допълнително, така че да няма широко разпространение. Кунчев подчерта, че близо 400 бременни жени са имунизирани през последните дни.

Той съветва имунизационният календар да се спазва и да се изпълнява навреме.

Епидемията от коклюш върви със сравнително ниски темпове. Бактерията намира трудно неимунни лица, които да зарази, поради което дори да възникнат малки епидемиологични взривове в някои училища, те са ограничени и няма такова широко разпространение, обясни Кунчев.

За това дали може човек, който е преболедувал коклюш да се зарази отново, Кунчев бе категоричен, че това е възможно, но е по-скоро изключение.

С най-високи стойности на заразени е Югозападна България - София област, Кюстендил, Перник и Благоевград. Те формират над 60% от случаите. Нямаме област, в която да нямаме регистрирани случаи на коклюш. Този процес ще продължи с бавно темпо, допълни той.

Кърлежите са в някакъв бум тази година. Случаите на ухапани хора от кърлежи започнаха още от края на март. До 24 часа след впиването кърлежът се сваля леко, защото той не е дълбоко впит в кожата и възможността да е предал някаква инфекция е минимална, каза още Кунчев.

БТА