Употребата на смъртно наказание в световен мащаб е достигнала най-високото си ниво от 2015 г. насам, заяви базираната в Лондон правозащитна организация "Амнести интернешънъл“ (АИ), предаде ДПА.
През 2023 г. в 16 държави са били екзекутирани около 1153 души, се казва в съобщение за медиите на АИ. Това число е нараснало с 31 % спрямо 883 през предходната година.
Най-много екзекуции - почти три четвърти от общия брой в световен мащаб - са извършени в Иран. През 2023 г. в близкоизточната държава са екзекутирани най-малко 853 души, което е с 48 % повече в сравнение с предходната година.
На второ място е Саудитска Арабия със 172 екзекуции, което представлява 15% от общия брой в света.
В Сомалия и САЩ също се наблюдава увеличение на броя на изпълнените смъртни присъди през миналата година - съответно 38 и 24.
Броят на държавите, в които се прилага смъртното наказание, спадна до рекордно ниско ниво през 2023 г., след като държави като Беларус, Япония, Мианма и Южен Судан не регистрираха екзекуции.
Въпреки това броят на новите смъртни присъди, издадени в световен мащаб през 2023 г., се е увеличил с 20 % до 2428.
Около 144 държави са отменили смъртното наказание със закон или на практика.
Юлия Духров, генерален секретар на "Амнести интернешънъл" в Германия, приветства намаляването на броя на държавите, прилагащи смъртно наказание, но заяви, че е обезпокоена от нарастването на общия брой екзекуции.
Тя изтъкна грубото незачитане на човешкия живот от страна на иранските власти и разкритикува използването на смъртни присъди за престъпления като критични публикации в социалните медии в Саудитска Арабия.
БТА
Коментари
Добави коментар