Тленните останки на цар Фердинанд ще бъдат пренесени в България, траурната церемония ще се състои в царския дворец „Врана“, съобщиха от Фонд "Цар Борис и Царица Иоанна".
Траурната церемония започва в 15:30 ч. и е отворена за граждани. Тленните останки на цар Фердинанд ще бъдат пренесени от град Кобург в София с военен самолет. Ковчегът ще бъде свален тържествено и положен в катафалка, която ще отпътува към дворец „Врана“.
Траурната процесия ще започне от главния вход на парка на двореца и ще достигне до сградата, където ще бъде посрещната от Симеон Сакскобургготски и неговото семейство, заедно със Западно и Средноевропейски митрополит Антоний, официален пратеник на Светия Синод, и от апостолическия нунций в България архиепископ монсеньор Лучано Суриани.
Траурната церемония ще се проведе пред централния вход на „Врана“, след което ковчегът ще бъде поставен в централното фоайе, където ще се състои кратко прощаване в семеен кръг. След това вратите на двореца ще са отворени за гражданите, желаещи да отдадат последна почит пред ковчега на покойния цар Фердинанд. Първият цар от Третото българско царство лежи непогребан в криптата на църквата "Св. Августин". Там цар Фердинанд е положен във временен саркофаг пред гробницата на родителите му - принц Август Сакс-Кобургски и Готски и принцеса Клементина Орлеанска, се посочва в съобщението.
БТА припомня, че цар Фердинанд умира на 10 септември 1948 г. в град Кобург, Германия, на 87-годишна възраст.
В понеделник германският град Кобург се сбогува с известния гражданин с църковна служба в църквата „Свети Августин“, на която присъства и посланикът на България в Берлин Григор Порожанов. „Радвам се, че днес, толкова много години след смъртта му, се изпълнява неговото голямо желание и тленните му останки намират своя път към България. Днес ние още веднъж благодарим за всичко, което цар Фердинанд I направи за Кобург, пожелаваме му благополучно последно пътуване до родината му и постоянно място за почивка в неговата втора родина България, в любимия му дворец „Врана“ в София", каза кметът Доминик Зауертайг (от Социалдемократическата партия на Германия).
БТА
Коментари
Анонимен
А да кажеш за съвременните колониални аборигени по нашите земи? Независимост нещо?
Анонимен
Тоя"цар"е изгонен от България официално,и всичките му искания да гостува тук са били отхвърляни,Тогавашните ли са били по- умни,или сегашните?!
дорусоробаАнонимен
Благоприятни условия за това настъпват през лятото на 1908 г. Тогава в Османската империя избухва Младотурската революция, вниманието на Великите сили е насочено към френско-германския спор за Мароко, Австро-Унгария се готви да анексира Босна и Херцеговина, а по железопътните линии Мустафа паша – Белово и Търново – Сеймен – Ямбол избухва стачка.
дорусоробаАнонимен
собственост на компанията на Източните железници. Това, както и инцидент от края на август, при който българският официален представител в Цариград – Иван Гешов – е демонстративно пренебрегнат от османските власти при честванията на рождения ден на султан Абдул Хамид II, води до влошаване на българо-османските отношения.
дорусоробаАнонимен
В предходните седмици Русия се опитва да сдържа българските намерения, докато издейства съгласието на Австро-Унгария за ревизия на договора с отстъпки за себе си (отваряне на Проливите за руската флота). От своя страна, Австро-Унгария настоява за връщане на Източните железници, преди да отстъпи по въпроса за българската независимост.[3]
дорусоробаАнонимен
Българо-османските противоречия са уредени с помощта на Русия. През април 1909 г. са подписани българо-руски, руско-турски и българо-турски протокол. Според тези споразумения Русия опрощава османските задължения, останали от войната от 1877 – 1878 г., в замяна Османската империя се отказва от всякакви финансови претенции към доскорошното трибутарно княжество България, а българската страна се задъл
Анонимен
Знаем какво пише в уикипедия. Знаем че никъде другаде нищо не си чел. Знаем също, че "дистовернистта" в уикито постоянно се редактира според нуждите.