С уроци в ОУ „Димитър Благоев“ и НУ „Княз Борис“ в Шумен стартира ученическата кампания за Североизточна България на Изпълнителна агенция по горите, наречена „Горска класна стая“.

Тя ще се проведе на територията на повече от 20 държавни горски стопанства в цялата страна. В нея участие ще вземат представители на шестте Държавни горски предприятия, държавни горски и ловни стопанства, Регионални дирекции по горите, дирекции на Природни паркове, лесозащитни и горски семеконтролни станции, съобщиха от пресслужбата на Североизточното държавно предприятие /СИДП/. 

За Североизтока в инициативата ще се включат РДГ-Варна, РДГ-Шумен, ЛЗС-Варна, както и експерти от СИДП и териториалните поделения.

Урокът, проведен днес в шуменското ОУ „Димитър Благоев“, представляваше 4-часов преход в гората, по време на който 74 ученици научиха кои дървесни видове най-често се срещат в ПП „Шуменско плато“. Освен това малките ученици имаха възможност да се запознаят с обитателите на пещера „Бисерна“ и да разгледат най-красивите зали в царството на прилепите.

Също днес 75 деца от втори клас на НУ „Княз Борис“ в Шумен се включиха в урок по Горска педагогика. Занятието се организира от заместник-директорът на ДГС-Нови пазар инж. Добромир Драгиев. Малките ученици се научиха как сами да си разгънат палатка ако лагеруват в гората и какво трябва да си носят по време на поход. С интересна игра горският педагог преговори с малчуганите правилата за палене на огън в гората и какво трябва да направим с пламъците преди да си тръгнем. Още много интересни неща за равновесието в природата и храненето на животните научиха второкласниците по време на урока.

„Горска класна стая“ ще продължи две седмици с над 40 събития. Инициативата е част от целогодишната работа с деца на горските структури, като този път уроците са насочени към по-големите ученици,  младежите от професионалните гимназии по горско стопанство или с интерес към горската практика. Събитията имат за цел да провокират в учениците интерес към гората.

Следващото занятие за Североизточна България е на 4 юни. Лесовъди от РДГ-Шумен и ДГС-Преслав ще запознаят учениците от Професионалната гимназия по горско стопанство във Велики Преслав как се отглеждат млади фиданки и как се маркира един отдел. Експертите ще обяснят на учениците  до какво водят промените в климата и защо се налага новозалесените фиданки в Боровата гора край Велики Преслав да бъдат поливани.


На 10 юни 75 деца НУ „Княз Борис“  в Шумен ще участват в поход в гората, ще научат кои са основните дървесни видове в ПП „Шуменско плато“ и какво правят горските, за да запазят растенията и животните на това красиво място.  Организатори на проявата са експерти от РДГ-Шумен, ДГС-Нови пазар и СИДП.

ШУМ.БГ