Общинският съвет освободи д-р Свилен Арнаудов от поста управител на Комплексен онкологичен център и избра за временен шеф д-р Миглена Петрова.
Гласуването и по двата избора бе тайно. За временен управител предложенията бяха две - на д-р Миглена Петрова, направено от БСП и на д-р Свилен Арнаудов, направено от „Възраждане“, а кметът Христо Христов оттегли своята предишна номинация за д-р Румен Ботев.
До това се стигна след повече от пет часа дебати и няколко прекъсвания на заседанието на съвета.
В зала присъстваха д-р Свилен Арнаудов и работещи в КОЦ. Изказвания направиха гражданите Иванета Бонева, Христина Илиева, Бисерка Йовчева, проф. Веселин Панайотов и Лазар Лазаров, които от трибуната призоваха да не се пипа работещ механизъм – печелившо здравно заведение, което обслужва жители на населени места от цяла Североизточна България. Според тях под управлението на д-р Арнаудов КОЦ-Шумен е постигнал отлични финансови резултати, увеличен е броят на работещите и то със заплати над средните за Шумен.
Кметът Христо Христов заяви, че предложението му за временен управител не е насочено срещу д-р Арнаудов. „Всеки в тази зала може да предложи име за временен управител, това не изключва и името на д-р Арнаудов. Нищо не е насочено срещу КОЦ-Шумен и никой няма намерение да приватизира здравното заведение“, заяви Христов.
Групата на ГЕРБ застана плътно зад искането на кмета за нов временен шеф.
Данаил Данчев предложи гласуването по докладната да е тайно. „Имаше през изминалите дни натиски и заплахи срещу общински съветници и те сега може и да не гласуват, както искат“, каза Данчев. След неговото изказване заседанието бе прекъснато за консултации.
При тайния вот в гласуването за освобождаване на д-р Арнаудов като управител участваха 37 съветници. От тях 23 бяха „за“, 13 „против“, 1 „въздържал се“.
След това Общинският съвет трябваше да гласува временен управител за срок до 6 месеца, в което време да се организира конкурс и да се избере нов постоянен управител.
От БСП номинираха д-р Миглена Петрова. Организиран бе нов таен вот, при който гласуваха 37. От тях „За“ бяха 19, „Против“ – 11, а 5 се въздържаха.
Този резултат създаде юридически казус – дали 19 гласа са достатъчни за избор на управител на общинското лечебно заведение, или трясват гласовете повече от половината от общия брой общински съветници, което е 21. Юристите Даниела Русева и Веселин Пенчев бяха категорични, че са нужни 21 гласа и решение, взето с 19 е нищожно.
Направиха се предложения кметът да оттегли докладната си записка и така да се предотврати опасността КОЦ да остане без управител, което от своя страна ще застраши самото му съществуване.
Кметът Христо Христов сам поиска консултации с председателите на групи в Съвета. След тях той не се върна в сесийна зала, а при подновяването на заседанието стана ясно, че не са постигнали консенсус по въпроса.
Казусът се заплете още повече, след като 4 от 7-те членове на комисията за тайния вот оттеглиха подписите си от протокола, като декларираха, че са били подведени.
Въпреки всичко решенията останаха в сила, въпреки риска новият временен управител да не може да бъде вписан в Търговския регистър и КОЦ-а да остане без легитимно ръководство.
Д-р Арнаудов каза, че не иска да участва във фарс. „Това, което правите е незаконно, консултирал съм се с юристи и знаете какво следва“, обърна се към съветниците Арнаудов. По-късно той уточни, че ще обжалва решението за освобождаването му.
Д-р Петрова обясни, че е напуснала КОЦ през 2021 г. след нагласен конкурс за шеф на отделението по онкология. „Работила съм в КОЦ 35 години и сега се интересувам какво става в здравното заведение и чувам, че микроклиматът не е добър. Мисля, че мога да поправя това“, заяви д-р Петрова.
Припомняме, че договорът за управление на д-р Свилен Арнаудов е изтекъл от миналата година. На няколко пъти общината опита да организира конкурс за нов мандат, но такъв така и не бе одобрен от Общинския съвет.
Вчера от Онкологичния център разпространиха отворено писмо, в което изразиха притеснението си за бъдещето на заведението. С подписите си 45 лекари, сестри и лаборанти декларираха, че застават зад д-р Арнаудов.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Търси се конфликт, а не решение на проблема. Не редно да се афишира къде работят децата /на кого е нужно/. Търси се конфликт. Защо не поканиха д-р Христина Маркова, а има и други с онкология и мениджмънт. Не ги канят защото не могат да ги манипулират.
Анонимен
Много интересно , и защо тайно... това е пародия на гласуване , че излезте с лицата си бе общественици... Толкова посредствени личности и в професионален и в човешки план, но на държавна издръжка ...
Анонимен
Не може да бъде. Въпросът не е във възрастта на Петрова. Лекувала съм се и при Арнаудов и при Петрова. В отделението, което ръководеше Арнаудов абсолютна дисциплина, чистота и уважение към пациента. За Петрова не ми се говори.
Анонимен
Всички знаем какви умници са ШОС, но днес къртят мивки. Такава бутафория от времето на костака не е имало. То бива тепегьозлък, ама туй вашето удари дъното на дъното!
Продажни душици на малки мишленченца. И какви важни загрижени го раздават, бре! КОЙ ви плати?
Анонимен
В шумен няма герб, бсп, дпс и тем подобни. Всички те се управляват от шепа шуменски "бизнесмени" да ги наречем. Затова тайното гласуване не скрива кой го е поръчал и за кого ще е келепира
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Заплатата на общинските хрантутници е 2500 за един ден в месеца.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Един от малкото Човеци махнахте....не се знае обаче кога ще имате нужда от него!!!!И вашият ред ще дойде!