България не се даде на Румъния в контролата между двата тима в Букурещ, завършила 0:0. Съперникът на нашите се подготвя за участие на Евро 2024 и след като през първото полувреме контролираше случващото се на терена, но без да отбележи, след почивката ролите се размениха и България взе контрол над мача, особено след като Иван Дюлгеров спаси дузпа.

Така националите ни продължават без загуба във всичките мачове с Илиан Илиев начело, но трябва да се отчете, че четири от тях са равенства, а победата е само една - в приятелски мач срещу Танзания.

Освен това се задържа и тенденцията страната ни да не губи от този съперник в последните мачове помежду им - вече шест поредни. Последната българска загуба от Ръмуния е в световна квалификация през 1989 година. В събота на България предстои още един приятелски мач с участник на Европейското - Словения.

Първото полувреме на стадион "Стяуа" бе предимно под контрола на домакините, които атакуваха значително повече от българския си съперник, но без успех. Вратарят Дюлгеров, който по-късно в мача се превърна в основно действащо лице, спаси опасен изстрел още в третата минута, когато Разван Марин стреля по диагонал от десетина метра, след като се оказа зад защитата прекалено лесно. Кирил Десподов центрира опасно от фаул към далечната греда три минути след това, а там на Георги Костадинов не му достигна малко да засече топката.

Обещаващото начало премина в минути на по-ниско темпо, в които Драгуш пропусна добър шанс за румънците. Те обаче така и не съумяваха да материализират предимството си във владението, а играта им бе доста еднообразна - диагонални пасове към крилата, но без кой знае какъв успех.

Минута преди почивката отново Драгуш бе в центъра на събитията, след като пропиля най-чистата възможност в мача до момента, бивайки изведен с прехвърлящ пас зад защитата, но с външен фалц стреля встрани от гредата, след като бе надбягал Живко Атанасов.

И втората част започна с устрем на домакините, увенчал се със спечелан от Станчу дузпа в 50-ата минута. Той бе съборен с ръка от Живко Атанасов, а след това Денис Ман шутира от 11 метра, но Иван Дюлгеров спаси изстрела му.

В ответната атака българите загатнаха за това, което предстоеше да се случи в остатъка от двубоя. Десподов центрира от свободен удар, Атанасов свали топката с глава, а Александър Колев стреля силно от няколко метра, но в обсега на румънския вратар Ница.

След значително по-тихото първо полувреме, подемът в игата на България бе видим. Северните ни съседи продължаваха да разчитата на същия план от първото полувреме с пасове към крилата, но може би пропуснатата дузпа също повлия на настроението им.

Селекционерите и на двата отбора потърсиха промяна и голове със смени. Серкан Юсеин дебютира за страната ни, а в игра се появиха още Ангел Лясков, Мартин Минчев, Илиан Илиев-младши, Георги Русев и Симеон Петров.

Родните национали категорично търсеха победата повече от домакините, особено в последните двадесетина минути на мача, когато имаха няколко шанса. Първо в 82-ата минута румънската врата остана празна след неразбирателство между защитници и вратар, но топката не успя да стигне до българин след няколко рикошета. Шест минути преди края Минчев стреля от сравнително малък ъгъл, но недостатъчно синлно.

В остатъка от двубоя гостите атакуваха много повече, но въпреки няколкото възможности не успяха да стигнат до гол.

Румъния - България 0:0

Румъния: Флорин Ница, Андрей Рациу, Раду Драгушин, Адриан Рус, Никусор Банку, Разван МАрин, Мариус Марин, Денис Ман, Николае Станчу, Валентин Михайла, Денис Драгушин

България: Иван Дюлгеров, Християн Петров, Алекс Петков, Живко Атанасов, Иван Турицов, Васил Панайотов, Георги Костадинов, Кирил Десподов, Филип Кръстев, Марин Петков, Александър Колев (Радослав Кирилов, Мартин Минчев, Илиан Илиев-младши, Георги Русев, Серкан Юсеин, Симеон Петров).