Община Шумен ще прегради с телена мрежа част от пътното платно пред къщата на ул. „Цар Освободител“ 125, чийто покрив падна снощи. Целта е да се обезопаси участъкът. На този етап няма да се спира движението.
„Това, което може да направи общината в момента, е да обезопаси периметъра около сградата и да го разшири. Къщата е паметник на културата, със специален режим на опазване. За съжаление тя, въпреки че е ценност, се е превърнала и в проблем“, каза за ШУМ.БГ заместник-кметът по строителство Николай Симеонов.
Той допълни, че утре в Шумен ще пристигнат представители на Националния институт за недвижимо културно наследство, които ще дадат своите предписания за укрепване на сградата или за нейното събаряне.
Николай Симеонов припомни, че къщата е частна. „Общината отдавна е в кореспонденция със собствениците. Те са няколко, всеки със свое виждане за къщата и с различни парични претенции“, каза още заместник-кметът.
Къщата не е обитаема, не се поддържа от години и постепенно се руши. През 2017 г. части от нея отново се срутиха и то през деня. Тогава от община Шумен изпратиха писмо до собствениците да вземат мерки по обезопасяване на имота, но до днес резултат няма.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Уф, стига коментари за този Христов-то не беше генерал, Агент, милиционер и т.н. За всичко в този град този застарял дедак е виновен. Малко по-сериозно! Той взел - дал вече, те го изкараха сивия кардинал на Шумен.
АДИЖОН
ПРЕДУПРЕДЕТЕ СОБСТВЕНИЦИ АКО НЕ ВСЕМАТ МЕРКИ ДО 15 -20 ДНИ ЦЕ НАЦИОНАЛИЗИРА КАТО ПАМЕТНИК КУЛТУРЕН ИЛИ СЪБАРЯ,ЗАЩО ЩЕ ЗАТВАРЯТЕ ПЪТНО ПЛАТНО.ИМА ЛИ КМРТ ОБЩИНА ИЛИ НЕ ?
Анонимен
Къщата се събаря и вече няма да е паметник на културата,ще се построи нещо ново на 2000 evro квадрата ,честито на печелившите
Анонимен
Дали случайно е паднал покрива или оставен да си падне сам, Общината трябваше да се намеси отдавна да издаде предписания и подобни а не случайни хора да стават милионери от такива сгради
Анонимен3
Като гледам колко е висока къщата, ако фасадната стена падне, като онази преди години в София, ще стигне до отсрещния тротоар. Тоест така обезопасен периметъра е не ефективен.
Анонимен
Не виждам какъв стимул имат собствениците да ремонтират и поддържат сградата. Ще вложат за ремонт немалко пари (ако въобще имат необходимите суми), които никога няма да си върнат. Защо да го правят? Паметниците на културата не могат да се преправят - къщата трябва да запази автентичния си вид, обаче в такъв вид няма да може да се използва за нищо, освен за музей.
Гост
В тази къща е живял със семейството си известният шуменски художник Стефан Петров. Къщата се руши от поне 20-25 години. Има наследници, които явно имат проблеми, които не успяват да разрешат.
Анонимен
Няма значение какви проблеми имат собствениците. Щом собствеността им застрашава здравето и живота на гражданите, значи са длъжни да вземат мерки. В противен случай - конфискация.
Между другото, на около 100 метра по-надолу има още една такава съборетина, но в малко по-ранен стадий на разпад.
Анонимен
Престанете с коментарите, кой е живял или не в тази кирпичена съборетина!! "известният шуменски художник Стефан Петров" - звучи архаично, далечно и непознато. Какво толкова?-стара къща и паднала. Голяма новина и проблем на целият град.