Диалогът между Русия и Румъния по резолюцията на Европейския парламент (ЕП) с искане Русия да върне на Румъния нейното злато е невъзможен поради политизирането на темата, той трябва да бъде прекратен, заяви в интервю за ТАСС Михаил Швидкой, специален представител на руския президент по въпросите на международното културно сътрудничество.
През март 2024 г. на пленарна сесия в Страсбург Европейският парламент прие резолюция, с която призовава Русия да върне изцяло държавното съкровище на Румъния, което е присвоила незаконно по време на Първата световна война. В резолюцията членовете на ЕП посочват, че въпреки няколкото опита за дипломатически преговори след Първата световна война, държавното съкровище на Румъния, изпратено на Москва за съхранение между 1916 и 1917 г., така и не е било напълно върнато от Русия.
"При сегашните обстоятелства няма да водим диалог с никоя чужда неприятелска държава. Навремето имаше правителствена комисия за румънското злато, която не стигна до никакви резултати. Като цяло ми се струва, че тази тема трябва да бъде затворена по принцип. Поради редица причини. На първо място, поради настоящия контекст. Румъния има същата солидарна европейска позиция спрямо Русия, така че диалог по тази тема изобщо не може да има. Тоест трябва да има диалог, трябва да се запази по някои жизненоважни въпроси, но тази тема е доста политизирана от моя гледна точка", каза Швидкой.
Според Швидкой "независимо какво пишат румънските дипломати" и "независимо какви документи се предават по дипломатически канали", Русия няма да води този диалог. "Русия не дължи нищо на никого", подчерта той.
По време на Първата световна война, между 1916 г. и 1917 г., Румъния изпраща националната хазна в Царска Русия, за да бъде защитена в случай на окупация на националната територия. Съкровището включва общо 91,5 тона чисто злато, което е част от резерва на Националната банка на Румъния, кралски колекции от бижута и редки монети, както и безценни предмети с културно и историческо значение, като държавни архиви, документи, ценни исторически ръкописи, картини, редки книги и колекции на много обществени и частни институции. След идването на комунистическия режим на власт Русия конфискува съкровищата и отказва да ги върне, като голяма част от тях не са върнати и до днес.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
А златото на България дето е в Лондон кога ще ни го върнат? Или да не питаме, за да не станем като Украйна.
Анонимен
Румънците с услужливо късата памет забравят, че са воювали активно срещу СССР, активни участници в сталинградската битка на страната на Германия и са държали в окупация Одеса почти 3 години. Какво злато търсят? Репарации колко са платили?
ДС
По крадливи от рашънките няма!
Анонимен
До първия - аде направи една справка какво се е случило със златото около 1960-та все пак ;) Лесно е да си копейка ;)
Анонимен
При любимия ви правешки селянин Тодор България изпада на три пъти в практически фалит. През 1959 г. изпраща златния резерв на България в СССР "за съхранение". Продадено е на руснаците на 11 юли 1960, но не получаваме нищо, защото "братушките" си прихващат за заемите към послушния некадърник. М..ма ви предателска комунистическа!!! Неграмотници неинформирани, сляпо вярващи на партийните секретари!
Анонимен
До оня предния - я ти провери каква част от държавния златен резерв на България се "съхранява" е британия. Чети малко!
Анонимен
До оня с фалитите - НРБ тегли кредити от руски банки за изграждане на промишлени предприятия, които кредити към определен момент трудно започва да обслужва поради неумело управление на промишлеността. Кредитите са погасени частично с част от държавният ни златен резерв. Всичко е напълно законно и логично. Няма такова нещо като фалит на България, че и то няколко пъти. Това го има само у фейса.
Анонимен
Т.е. правили са нерентабилни инвестиции. Предприятия които произвеждат непродаваеми боклуци. Това ако не е фалит здраве му кажи.
При това доста нагло обясняваха каква велика индустрия сме имали едно време. Всъщност е била много по-скромна от сегашната.
Анонимен
Точно така! Вместо да развиват аграрно-промишлена икономика за която България има пълния потенциал, те се опитват да направят обратното. Т.е. да организират промишлено-аграрна икономика за която нямат ресурси и суровини.