Ново поколение бира започва да се произвежда в Боливия, но все още е под въпрос дали новият продукт ще бъде одобрен за световна продажба, съобщава АП.
Сладиникавият аромат на кока се разнася из кварталите на столицата Ла Пас. Накисната в бъчви – това е лицензираната от властите дестилерия El Viejo Roble (“Старият дъб”), която от години произвежда алкохол от листа на кока, а сега се готви да пусне на пазара нова бира, напоена с кока. Остава под въпрос дали Боливия ще успее да убеди света да приеме факта, че новата бира съдържа екстракт от издръжливите зелени листа, известни отвъд границите ѝ като основна съставка на кокаина.
Откакто СЗО започна да проучва ползите от коката, които не са наркотични, това съживи надеждите на старите боливийски фермери и търговци. Боливия е третият най-голям производител на кокаин в света, а листата на коката вдъхновяват древни ритуали от поколения насам.
Ненаркотичата употреба на листата се радва на широка популярност и най-вече сред заможните хора в страната, които се радват на изобилие от продукти, свързани с кока, включително новата бира на El Viejo Roble, която струва около 2 щатски долара бутилката.
„Бирата може да бъде горчива, но със сладкия привкус, който ѝ придаваме с кока, тя става по-вкусна“, казва Адриан Алварес, управител на дестилерията El Viejo Roble, където също така се произвеждат водка и ром с вкус на кока.
Продуктите, които предлага Алварес стигат до занаятчийските пазара в Боливия и Перу - страни, в които листото от кока е законно, стига да не се използва за производство на кокаин. Що се отнася до останалата част от света, конвенция на ООН засега класифицира листата на кока като наркотично вещество и налага пълна забрана върху тях.
В последно време обаче Боливия възобновява опитите си да дестигматизират растението и да го направят легално за износ, като освен за бирата се създаде световен пазар и за кокаинов ликьор, сапун, шампоан, паста за зъби, брашно за печене.
Миналата есен СЗО обяви, че ще започне научен преглед на листата на кока, което е първата стъпка в дългия процес на декриминализиране на листата в световен мащаб. Също така ще се преразгледат усилията на Боливия да комерсиализира коката и ще определи максималното количество кокаинов алкалоид, което продуктите от кока могат да съдържат на световния пазар.
БТА
Коментари
Анонимен
Да ми се донесе веднага!
Анонимен
Срамота! Да зяносват безценния матриал, че да праят от него бира...
Анонимен
Ей това е бъдещето.
Анонимен
Как може нещо от планетата да е забранено а всякакви химии и отрови да се продават по аптеките?
Анонимен
Химиите от извънпланетни неша ли се създават?