Европейското първенство по футбол трудно можеше да започне по-добре за домакина Германия.

Воденият от Юлиан Нагелсман Бундестим разби Шотландия в мача на откриването в Мюнхен, като го победи с 5:1 на "Алианц Арена". По този начин постигнаха най-убедителния успех в мач на откриването на еврошампионатите.

Германците, които в продължение на месеци го играят "умряла лисица" и не се считат за фаворит за трофея, заиграха блестящо още в първия мач и на полувремето водеха с 3:0, като го завършиха и с човек повече. Точни бяха Флориан Вирц, Джамал Мусиала и Кай Хаверц от дузпа, при която Раян Портъс от островитяните беше изгонен. През втората част резервата Никлас Фюлкруг покачи на 4:0. Минути преди края първо Антонио Рюдигер си отбеляза автогол за 1:4, но малко след това друга резерва в лицето на Емре Джан оформи крайното 5:1.

Шотландците получиха изумителна подкрепа от близо 200 хиляди души, пропътували разтоянието до Мюнхен, но гайдите им бяха заглушени твърде бързо. Тимът на Стив Кларк ще трябва да се реваншира в предстоящите мачове срещу Швейцария и Унгария.

Германия поведе убедително в група "А", където утре швейцарци и унгарци се изправят един срещу друг от 16 часа.

Иначе организаторите на турнира го откриха с не особено пищна церемония, като шоуто за публика го предложиха самите футболисти. Над 260 танцьори се погрижиха за откриването, като те бяха облечени в различни цветове, отдавайки уважение към различните нации в Европа. За музикалното оформление бяха изолзвани хитове на One Republic, Meduza, Leony и други. Церемонията завърши с огромен макет на трофея в центъра на терена и множество цветове около него.

Мачът започна стресиращо за шотландците, като Флориан Вирц беше изведен зад защитата още в началните секунди и ударът му бе спасен. Бе отсъдена и засада, която бе съвсем тънка.

Вирц се потвърди като много опасен играч в десетата минута, когато откри резултата. Тони Кроос опъна марков дълъг пас към десния фланг, а там Джошуа Кимих вдигна главата и подаде на халфа на Байер Леверкузен. Последва силен удар по земя, при който Ангъс Гън не се намеси максимално добре - 1:0.

В 19-ата минута резултатът вече беше 2:0. Кай Хаверц получи в наказателното поле, после върна топката към Джамал Мусиала, а той разстреля вратаря. Цялата защита на шотландците проспа и тази игрова ситуация. Огромна разлика в класите!

В 26-ата минута Германия получи дузпа за изритване на Киърън Тиърни срещу Джамал Мусиала, но след разглеждане с ВАР Клеман Тюрпен отсъди пряк свободен удар, тъй като нарушението бе извън наказателното поле. При изпълнението Кай Хаверц стреля по земя и се получи коварен рикошет, но Гън спаси.

В края на първото полувреме Германия отново получи дузпа, този път напълно заслужено. Райън Портиъс беше изгонен с директен червен картон след влизане с двата крака в Илкай Гюндоган. На Тюрпен отново му помогна системата ВАР, а той отсъди двойно наказание. От бялата точка се разписа Кай Хаверц и изцяло надеждите на шотландците отлетяха.

Бундестимът логично продължи да владее инициативата и в началото на втората част, а в 51-ата минута Антонио Рюдигер по навик опита един от много далечните си удари, за да последва спасяване с една ръка на Гън. Малко след това Мусиала и Вирц отново показаха класата си с красива комбинация, но тя завърши с удар над вратата, макар и много опасен.

Нагелсман след това направи смени, но това не ограничи темпото на германците, а даже напротив. В 68-ата минута резултатът стана 4:0, като резервата Никлас Фюлкруг финтира бранител и изпрати бомбен шут към вратата за най-красивия гол на вечерта.

В 76-ата минута резултатът изглеждаше, че става 5:0 след нов гол на Фюлкруг, но попадението беше правилно отменено заради засада на нападателя на Дормтунд.

Шотландците все пак имаха късмет да отбележат почетно попадение в 86-ата минута, когато след статично положение резервата Скот Маккена отклони топката с глава, а Антонио Рюдигер направи същото, за да си отбележи автогол. Симпатичните шолтнадци по трибуните имаха повод да избухнат, въпреки тежкото поражение.

Секунди преди края резервата Емре Джан върна аванса от четири гола на домакините, като отбеляза с техничен фалцов удар.

Германия: 1. Мануел Нойер, 6. Джошуа Кимих, 2. Антонио Рюдигер, 4. Йонатан Тах, 18. Максимилиан Мителщет, 23. Роберт Андрих, 8. Тони Кроос, 10. Джамал Мусиала, 21. Илкай Гюндоган, 17. Флориан Вирц, 7. Кай Хаверц

Шотландия: 1.Ангъс Гън, 15. Райън Портиъс, 13. Джак Хендри, 6. Киърън Тиърни, 3. Андрю Робъртсън, 2. Антъни Ралстън, 7. Джон Макгин, 4. Скот Мактоминей, 8. Калъм Макгрегър, 11. Райън Кристи, 10. Че Адамс