Лятното слънцестоене отбелязва днес началото на астрономическото лято в Северното полукълбо на Земята. Учените са изчислили, че тази година слънцестоенето е уникално с това, че е първото най-ранно случващо се през годината от 228 г. досега, писа "Ю Ес Ей тудей".
Това е така заради липсата на пълен синхрон между астрономическата и слънчевата година, високосната година, смяната на календарите (Юлиански и Грегориански - бел. ред.) и наличието на лятно часово време.
Лятното слънцестоене е моментът, когато Слънцето заема най-високата точка в годишната си траектория, а денят продължава най-дълго. За България лятото ще настъпи днес в 23:50 ч.
След слънцестоенето Слънцето започва да се движи надолу по еклиптиката, с което намалява и продължителността на деня в Северното полукълбо.
Дневник
Коментари
Анонимен
Слънцето не започва да се движи надолу по еклиптиката – то е част от нея. След лятното слънцестоене в северното полукълбо започва да намалява ъгълът между еклиптиката и видимия хоризонт на Земята и съответно с всеки изминал ден Слънцето е все по-ниско над хоризонта. Същевременно в южното полукълбо ъгълът се увеличава и с всеки изминал ден Слънцето се изкачва все по-високо над хоризонта.
Анонимен
Ужаст, такова нещо не се е случвало от хиляди години.